PARTNER PORTALU
  • BGK

Nysa, mieszkania: Powstaną ekologiczne lokale z niskim czynszem dla młodych

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 13:07
Nysa, mieszkania: Powstaną ekologiczne lokale z niskim czynszem dla młodych
Burmistrz Nysy tłumaczył, że tanie mieszkania dla młodych to kolejny element polityki Nysy, która ma się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w gminie (fot.flickr.com/Stewart Leiwakabessy)

• Nysa planuje budowę 76 mieszkań dla młodych.
• Czynsz ma wynosić 200-300 zł miesięcznie.
• W mieszkaniach mają zostać zastosowane innowacyjne technologie grzewcze.
Gmina Nysa planuje budowę mieszkań z producentem innowacyjnych technologii grzewczych opartych na OZE. Mieszkania mają być elementem walki o poprawę sytuacji demograficznej gminy.

Mieszkania mają powstać w czterech budynkach wielorodzinnych, które zostaną zbudowane na terenie byłego poligonu wojskowego w Nysie. Mają mieć powierzchnię 38 i 50 m kw. Według założeń będą tanie, z czynszem sięgającym - jak powiedział burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - ok. 200-300 zł, dzięki innowacyjnym technologiom grzewczym opracowanym przez firmę ze Starego Olesna (Opolskie), a wykorzystującym m.in. solary oraz pompy ciepła.

Prezes Nyskiego Zarządu Nieruchomości (NZN) Bogdan Wyczałkowski podał, że mieszkania mają być wybudowane wspólnie z firmą ze wsparciem z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wyczałkowski podał, że wniosek dotyczący tego projektu ma być złożony do końca lutego. Szacowana wartość całej inwestycji to ok. 14 mln zł. Gmina zapewnić ma wkład własny w wysokości ok. 20 proc., na który złoży się w dużej mierze uzbrojony grunt.

Czytaj też: Mieszkanie dla Młodych, BGK: Ponad 320 mln zł do wykorzystania w 2016 r.

Prezes NZN dodał, że jeśli wniosek zostanie oceniony pozytywnie i uzyska dofinansowanie, budowa mieszkań mogłaby ruszyć pod koniec tego roku i miałaby potrwać pół roku. "Potem, w związku z badawczym charakterem inwestycji, przez pięć lat wybudowane u nas mieszkania będą podlegały obserwacji np. dotyczącej zużycia prądu czy wydolności instalacji grzewczej" - tłumaczył Wyczałkowski.

Czytaj też: Program budowy tanich mieszkań nie w 2016 r.? Pomysł ewoluuje. Kluczem mogą być spółdzielnie, a nie spółki gminne

Ja powiedział, planowane w ramach projektu budynki mają spełniać normy domu pasywnego. "Z tego co wiemy, nikt jeszcze nie wybudował wielorodzinnego domu pasywnego. To zatem też będzie nasza innowacja" - podkreślił.

Burmistrz Nysy tłumaczył, że tanie mieszkania dla młodych to kolejny element polityki Nysy, która ma się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w gminie. Kolbiarz podał, że w ciągu ostatnich lat z Nysy wyjechało ok. 6-7 tys. młodych ludzi. "To jest nasz dramat. Dlatego chcemy stawiać na młodych, by wiązali się z Nysą, tu pracowali, zakładali firmy, rodziny. Dzięki nim nasza gospodarka będzie mocniejsza" - zaznaczył.

Kolbiarz dodał, że czynsz wybudowanych w ramach projektu mieszkań będzie konkurencyjny wobec cen wynajmu podobnych mieszkań, za które w Nysie trzeba płacić ok. tysiąca zł. Kryteria, jakie będą musieli spełnić ubiegający się o takie mieszkania nie są jeszcze ustalone. Burmistrz zaznaczył jednak, że gmina chciałaby wspierać nimi młodych, pracujących ludzi, małżeństwa z dziećmi, bo - jak dodał - "takie właśnie rodziny mają być podstawą rozwoju gminy".

Władze Nysy zapowiadają, że cztery pierwsze tego typu budynki z tanimi mieszkaniami to nie koniec planów gminy. Już myślą o budowie kolejnych, np. z wykorzystaniem środków unijnych czy BGK. "Mamy nadzieję, że nasz pomysł będzie ewenementem w skali kraju i uda się tak wybudować w Nysie całe osiedle" - powiedział Kolbiarz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.