PARTNER PORTALU
  • BGK

O efektywności energetycznej w Tarnowie

  • malopolskie.pl    18 lutego 2011 - 14:54
O efektywności energetycznej w Tarnowie

W piątek, 18 lutego, z inicjatywy wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, odbyło się spotkanie "Efektywność energetyczna oraz gospodarka odpadami w kontekście nowego planu zagospodarowania przestrzennego Małopolski”.
Jednym z priorytetów europejskiej polityki gospodarczej jest rozwój zrównoważonej gospodarki energetycznej. W celu wzmocnienia zdolności operacyjnych oraz finansowych podmiotów lokalnych Komisja Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny wprowadzili specjalny mechanizm służący wsparciu technicznemu działań w zakresie efektywności energetycznej – powiedział wicemarszałek Ciepiela  rozpoczynając spotkanie.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z głównymi założeniami programu ELENA. Jest to europejski mechanizm wsparcia technicznego, wspomagający finansowo jednostki samorządu terytorialnego w przyspieszeniu programów inwestycyjnych w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Udzielana w ramach ELENY pomoc wspomaga władze samorządów terytorialnych w dążeniu do realizacji celów inicjatywy "20-20-20" Unii Europejskiej. Ten system dotacji stanowi część programu Inteligentna Energia dla Europy II. Program ma na celu zwiększenie wykorzystania technik, procesów, produktów lub praktyk innowacyjnych poprzez ułatwienie ich wejścia na rynek; wprowadzone dzięki wsparciu ELENA programy inwestycyjne mogą następnie być replikowane w innych miastach lub regionach.

Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała podziękował wicemarszałkowi Ciepieli za cenną inicjatywę i przedstawił  ofertę współpracy w zakresie powstania w Tarnowie  bezpiecznej i nowoczesnej instalacji do wytwarzania energii z odpadów, która objęła by 300-400 tys. mieszkańców.  W konferencji uczestniczyli: starostowie, burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele samorządów lokalnych z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i gorlickiego oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: