PARTNER PORTALU
  • BGK

Obawy przed awariami elektrowni są niesłuszne

  • wnp.pl    5 czerwca 2012 - 15:26
Obawy przed awariami elektrowni są niesłuszne

Prognozy niemieckich badaczy atmosfery z Max Planck Institute for Chemistry z Mainz mówią, że przy obecnej liczbie reaktorów jądrowych działających na świecie, katastrofa podobna do tej z Fukushimy może wydarzyć się raz na 10 do 20 lat. Ocena niemieckich uczonych jest oparta na z gruntu błędnych przesłankach – mówi prof. nzw dr inż. Andrzej Strupczewski z NCBJ.

Prognozy Max Planck Institute for Chemistry z Mainz mówią, że przy obecnej liczbie reaktorów jądrowych działających na całym świecie, katastrofa podobna do tej z Fukushimy może wydarzyć się raz na 10 do 20 lat. To, zdaniem Greenpeace, powinno być powodem rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

W ocenie prof. nzw dr inż. Andrzeja Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), ocena naukowców z Max Planck Institute for Chemistry może być postrzegana jako próba uzasadnienia politycznej decyzji Niemiec o wyjściu z energetyki jądrowej, decyzji, która prowadzi do ogromnych dodatkowych kosztów i wzrostu cen energii elektrycznej. Nawet wielu Niemcom decyzja o rezygnacji z energetyki jądrowej wydaje się niemożliwa do zrealizowania.

Czytaj też: Polsce grozi katastrofa jak z Fukushimy?

- Wnioski niemieckie są sprzeczne z wynikami obszernej akcji stress testów, która po wielomiesięcznych analizach wykazała, że reaktory pracujące obecnie w krajach Unii Europejskiej są zasadniczo bezpieczne, a stosunkowo niewielkie ich modyfikacje są możliwe do przeprowadzenia po umiarkowanych kosztach i przyniosą dalsze redukcje zagrożeń - ocenia Andrzej Strupczewski.

Więcej czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Horror - atom, 2012-06-06 08:17:48

    Dr Strupczewski przeprowadza sie do atomowki. Najgorszym chyba efektem decyzji o budowie jest totalne zaniedbanie innych, bezpieczniejszych i tanszych metod produkcji energii.
  • szyper kutra, 2012-06-05 21:44:32

    Jeśli obawy przed atomówkami są niesłuszne to zbudujcie pierwszą pod Warszawą.