PARTNER PORTALU
  • BGK

Obniżka cen gazu wyższa niż 10 procent

  • PAP    6 listopada 2012 - 14:08
Obniżka cen gazu wyższa niż 10 procent

Porozumienie w sprawie nowych cen gazu między PGNiG i Gazpromem to bardzo dobra wiadomość dla Polski i wszystkich odbiorców gazu - napisał minister skarbu Mikołaj Budzanowski w przesłanym we wtorek komentarzu. Jak podało PGNiG, obniżka przekracza 10 proc.
ZAKTUALIZOWANA: "Nasz kraj jako odbiorca rosyjskiego gazu jest od dziś traktowany na równi z innymi partnerami Gazpromu z Europy Zachodniej. To historyczna szansa dla polskiej gospodarki. Szansa dla zwiększenia naszej przewagi konkurencyjnej na tle innych gospodarek europejskich" - dodał w oświadczeniu Budzanowski.

Jak poinformował, wyraził zgodę na zawarcie aneksu do kontraktu jamalskiego po wnikliwiej analizie wniosku zarządu PGNiG w tej sprawie. Minister zaznaczył, że tym samym zakończyły się trwające ponad rok negocjacje.

"Przyjęta strategia negocjacyjna, opierająca się o arbitraż, przyniosła wymierne efekty. Spór zakończono wcześniej i na drodze porozumienia, a jego efekty pozwolą zrealizować wszystkie założone cele. Chodzi o korzystną zmianę ceny gazu dla 18 mln Polaków oraz polskich przedsiębiorstw. Polskie gospodarstwa domowe zapłacą najniższe rachunki za gaz w regionie. Porozumienie oznacza również, że strategiczna spółka Skarbu Państwa, dzięki zaoszczędzonym miliardom złotych, odzyska rentowność i będzie mogła zwiększyć znacząco inwestycje w poszukiwanie i wydobycie gazu" - napisał w komentarzu szef resortu skarbu.

Budzanowski powiedział we wtorek dziennikarzom, że Polska będzie importować 8,5 mld m sześc. gazu, a nie ok. 10 mld, jak było zakontraktowane. Dodał, że nie może ujawniać szczegółów wynegocjowanego porozumienia. Powiedział tylko, że od 2013 r. Polska będzie płacić średnio do 3 mld zł mniej za import rosyjskiego gazu.

Zdaniem ministra wynegocjowana nowa umowa uzasadnia zakończenie procesu przed arbitrażem. Chodzi o procedurę arbitrażu, którą PGNiG rozpoczęło na początku listopada zeszłego roku; w lutym tego roku spółka złożyła przed Trybunałem Arbitrażowym pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export. Przedmiotem pozwu była zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu, który zawarto we wrześniu 1996 roku.

"Arbitraż nie był przecież celem samym w sobie, był środkiem do tego, by wynegocjować dobre warunki dla odbiorców gazu w Polsce. Ponieważ to się udało osiągnąć (...), to istnieje podstawa do wycofania tego wniosku jeszcze w tym miesiącu, byśmy mogli w już połowie listopada skierować wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy od początku 2013 r." - poinformował minister. Obniżkę cen gazu od nowego roku minister nazwał "odczuwalną dla wszystkich odbiorców".

<!-- pagebreak //-->

Budzanowski był również pytany o poniedziałkowy wpis ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na Twitterze. Sikorski napisał: "intuicja podpowiada mi, że min. Budzanowski wkrótce będzie miał ważne wiadomości ws. cen gazu dla Polski".

"Minister Sikorski nie powiedział przecież, że umowa została już podpisana. (...) Pamiętajmy, że relacje gospodarcze, przede wszystkim relacje między Polską a Federacją Rosyjską są niezwykle istotnym elementem polityki zagranicznej państwa. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby minister spraw zagranicznych Polski nie był poinformowany o tym, na jakim etapie negocjacji kontraktu gazowego znajdujemy się i w jakim kierunku zmierzamy" - powiedział Budzanowski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.