PARTNER PORTALU
  • BGK

Obniżki czynszów w Gdańsku

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    29 marca 2011 - 07:16
Obniżki czynszów w Gdańsku

Zadłużeni skorzystają z ulg obniżających czynsz, a ograniczenia dotyczące metrażu przypadającego na jedną osobę nie obejmą tych, którzy mieszkają w budynkach do rozbiórki i suterenach.
To zmiany w reformie komunalnej, które w czwartek podczas sesji uchwalą gdańscy radni – informuje „Dziennik Bałtycki”. Projekt uchwały ma poparcie klubu PO. PiS, choć z bólem serca, także zagłosuje za jego przyjęciem.

Władze miasta od września likwidują obecnie obowiązujące strefy czynszowe i wprowadzają jedną dla wszystkich stawkę czynszu za mkw. – 10, 20 zł.

Od niej ludziom o najniższych dochodach przysługiwać będą ulgi – 20, 40 i maksymalnie 60 proc. Żeby dostać tę największą dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 618,95 zł.

O obniżkach zapomnieć mogą nie tylko ci, którzy za dużo zarabiają, ale i osoby, które mieszkają na zbyt dużym metrażu. Uchwała przewiduje, że na osobę żyjącą samotnie może przypadać 45,5 mkw.

Czytaj też: Gminy muszą dostać pieniądze na mieszkania komunalne

W czwartek, gdy radni przegłosują projekt, wprowadzą tym samym udogodnienia dla dłużników, którzy także będą mogli korzystać z ulg (obecna uchwała tego nie przewiduje) oraz osób żyjących w suterenach i budynkach do rozbiórki – nie będzie ich obowiązywać ograniczenia metrażu.

Gdy w Gdańsku zacznie obowiązywać nowa stawka bazowa za czynsz, będzie ona jedną z najwyższych w Polsce. Dla porównania w Białymstoku, po wprowadzeniu podobnej reformy za mkw. płaci się 4,11 zł, w Warszawie 6 zł.

Zmiany dotyczące mieszkań komunalnych planuje Ministerstwo Infrastruktury. W przygotowaniu jest projekt nowelizacji ustawy, który m.in. ma dać gminom prawo zawierania umów najmu na czas określony oraz prawo do sprawdzania sytuacji finansowej najemców.

Nowe prawo pozwoli eksmitować z lokali komunalnych zamożne osoby, które stać na utrzymanie własnego mieszkania – informuje „Dziennik Bałtycki”.

Czytaj też: Stawka większa niż...przed rokiem, a w Gdańsku mają mieć najdrożej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.