PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązki gmin ws. śmieci krok po kroku

  • AW    14 lipca 2011 - 10:43
Obowiązki gmin ws. śmieci krok po kroku

Sposoby ustalania opłaty śmieciowej, przeprowadzania przetargów, czy tworzenia rejonów i instalacji utylizujących odpady - to głównie watpliwości, jakie do nowej ustawy śmieciowej mają wciąż przedstawiciele gmin.
Zmiany jakie nastąpią po wejściu w życie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wywołują kolejne dyskusje i konsultacje. Jedna z konferencji odbyła się z udziałem wiceministra środowiska Bernarda Błaszczyka w tym tygodniu w Cieszynie. Uczestniczyli w niej Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW oraz Jerzy Ziora – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu cieszyńskiego, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń proekologicznych.

W trakcie dyskusji zgłaszano wiele pytań dotyczących na przykład sposobów ustalania opłaty śmieciowej, przeprowadzania przetargów, czy tworzenia rejonów i instalacji utylizujących odpady. Przeważał jednak pogląd, że nowe śmieciowe prawo jest potrzebne przede wszystkim samorządowcom. Wiceminister Bernard Błaszczyk prezentując zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zamieszczamy je poniżej w dziale Multimedia), akcentował zalety związane z przyznaniem radom gmin prawa do dysponowania śmieciami i prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami na swoim terenie.

Czytaj też: Posłowie poparli poprawki senatu do ustawy śmieciowej

- Nowelizacja ustawy ma uszczelnić obecnie funkcjonujący system, zapewnić odpowiednie instalacje odzysku lub unieszkodliwienia odpadów przez co zapewniony będzie stały monitoring i w efekcie zmniejszenie ich ilości. W wyniku tych zmian to gmina będzie kształtować system dostosowany do jej specyfiki - powiedział Bernard Błaszczyk.

Do tej pory Polska ma najgorsze w Unii Europejskiej wyniki w zakresie zagospodarowania śmieci. Efektem tego są góry śmieci i tysiące dzikich wysypisk. - Teraz ma się to zmienić. Polska nie musi być największym brudasem Europy, ale żeby tak się stało musimy o tym uświadomić społeczeństwo, zmienić jego złe nawyki i przyzwyczajenia. Musimy zmienić nasze myślenie- podkreślał wielokrotnie podczas cieszyńskiego spotkania wiceminister Błaszczyk.

Wiele jednak zależeć będzie od dobrej współpracy w tym zakresie gmin. Obecna na spotkaniu Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach zapewniła, że fundusz będzie wspierał działania gmin w zakresie wymiany dobrych praktyk i informacji służących wypracowaniu wspólnej polityki gospodarowania odpadami w regionie tak, by odpowiadała ona potrzebom i była skuteczna, a opracowane mechanizmy ekonomiczne nie spowodowały podwyżek opłat od mieszkańców za wywóz śmieci.  

Czytaj też: Czy gminy zapanują nad śmieciami?

Prezes Lenartowicz zadeklarowała także wsparcie finansowe ze środków WFOŚiGW zarówno dla działań inwestycyjnych, jak i związanych z niezbędnymi społecznymi konsultacjami, które towarzyszyć będą rewolucji śmieciowej spodziewanej w gminach po wejściu w życie nowej ustawy.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator OIUGZ, 2011-07-21 15:50:25

    Tyle ze teraz zacznie sie gaszenie pozarow w strachu przed karami i dziwne , nieskoordynowane ruchy wszystkich samorzadowcow bo temat nie jest do konca zapiety - sa rzucone hasla, i nic poza tym !!!! Powstanie w kazdej gminie spalarnia, jakas rozbieralnia i tyle..... jak sie nie stworzy autenty...cznego KRAJOWEGO NADZORU nad Gospodarka Odpadami to tak bedzie !!!! bo polak potrafi !!!!  rozwiń