PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocenią dzierżawy gruntów pod wiatraki

  • PAP    16 stycznia 2013 - 13:23
Ocenią dzierżawy gruntów pod wiatraki

Wielkopolska Izba Rolnicza zapowiada pomoc w zakresie oceny projektów umów na dzierżawę gruntów pod elektrownie wiatrowe – poinformowała Agnieszka Masion-Zamorska z oddziału Izby w Pile.
"W ostatnim czasie nasiliły się u wielkopolskich rolników wizyty przedstawicieli firm zajmujących się budową farm wiatrowych. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza pragnie zwrócić swym członkom uwagę na mogące grozić im niebezpieczeństwa proponowanych uregulowań, które w okresie trwania umów dzierżawy mogą wywoływać niekorzystne dla nich skutki" - powiedziała Masion-Zamorska.

Czytaj też: Gminy blokują elektrownie wiatrowe

Właściciele gruntów, które spełniają warunki do posadowienia na nich pojedynczego wiatraka czy też dużej farmy są zachęcani do zawarcia umowy dzierżawy ziemi czynszami w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Według specjalisty WIR zanim rolnik podpisze umowę powinien zabezpieczyć swoje interesy, zwłaszcza poprzez zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy, w przypadku gdyby dzierżawca nie płacił ustalonego czynszu lub w inny sposób naruszył warunku umowy.

Przy wyznaczaniu działki do dzierżawy na cele energetyki wiatrowej należy - według specjalistów Izby - zwrócić uwagę na to, aby jej leżała w miejscu najmniej kolidującym w korzystaniu z pozostałej powierzchni gruntu.

Czytaj też: Wiatraki psują krajobraz

"Działkę taką najlepiej wydzielić geodezyjnie i założyć dla niej odrębną księgę wieczystą na koszt dzierżawcy, należy też pamiętać, aby nie brać na siebie obowiązku uzyskania pozwolenia na posadowienie wiatraka, a przenieść ten obowiązek na dzierżawcę, który jako posiadający prawo do dysponowania gruntem będzie uprawniony do uzyskania takiego pozwolenia" - powiedziała Masion-Zamorska.

Innym niebezpieczeństwem, na które powinien zwrócić uwagę wydzierżawiający, są zapisy o obowiązku płacenia czynszu dopiero od momentu uruchomienia produkcji energii i w wysokości określonej procentem od wartości sprzedanej energii elektrycznej.

"Uważamy, aby dzierżawca zobowiązany był do zapłaty czynszu już od momentu podpisania umowy przedwstępnej, ponieważ od tego momentu rolnik związany jest postanowieniami tejże umowy i ma ograniczone możliwości w zakresie dysponowania swoją własnością" - dodała Masion-Zamorska.

Rolnicy powinni też zadbać o swoje interesy, gdyż często negocjowaniem i przygotowaniem dokumentów zajmuje się (zazwyczaj) nie inwestor tylko firma wyspecjalizowana w przygotowaniu dokumentacji, które to następnie odsprzedaje inwestorowi.

Kluczową kwestią są też obowiązki dotyczące przywrócenia nieruchomości do stanu istniejącego przed zawarciem umowy. Dzierżawca powinien być zobowiązany również do utworzenia na koszt własny funduszu przeznaczonego na sfinansowanie rozbiórki elektrowni wiatrowej.

W Wielkopolsce wybudowano około 100 elektrowni wiatrowych. Największa farma wiatrowa działa na terenie gminy Margonin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.