PARTNER PORTALU
  • BGK

Ocieplą szkoły i szpitale dzięki sprzedaży jednostek CO2

  • PAP    18 lipca 2014 - 15:40
Ocieplą szkoły i szpitale dzięki sprzedaży jednostek CO2

- Termomodernizację blisko 400 budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i szpitali, przeprowadzono dzięki sprzedaży przez Polskę uprawnień do emisji CO2 - informuje resort środowiska. Na realizację tych projektów wydano ok. 73 mln zł.
Inwestycje realizowane były w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme - GIS), miały na celu poprawę zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej.

Pieniądze na modernizację budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, uczelni wyższych, szpitali i obiektów administracji publicznej, uzyskano ze sprzedaży tzw. AAU, czyli jednostek emisji dwutlenku węgla przyznanych w ramach Protokołu z Kioto.

Czytaj też:  Ocieplajcie aż miło. Są pieniądze na termomodernizacje

Dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery o 30 proc. względem wymaganych przez Protokół - 6 proc., nasz kraj otrzymał jedną z największych na świecie pul jednostek AAU, które może sprzedawać państwom-stronom Protokołu. Do tej pory udało nam się sprzedać jednostki (AAU) za blisko 800 mln zł. Środki przeznaczane są na projekty prośrodowiskowe.

Resort wyjaśnił, że za ok. 73 mln zł zrealizowano 83 przedsięwzięcia, które zwiększyły efektywność energetyczną 389 budynków publicznych. Rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz  dodał, że termomodernizacja nie polegała jedynie na dociepleniu elewacji, ale wymieniono też okna, drzwi oraz systemy grzewcze czy klimatyzacyjne w budynkach.

Wśród wyremontowanych obiektów znalazły się m.in. budynki: Politechniki Śląskiej w Gliwicach czy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Resort środowiska ocenia, że dzięki termomodernizacji budynków, a co za tym idzie oszczędnościom energii cieplnej i elektrycznej, uda się rocznie ograniczyć emisję CO2 o 49 tys. ton.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.