PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczalnia ochroni rzekę przed zanieczyszczeniami z szamb

  • ZWI    19 marca 2013 - 20:29
Oczyszczalnia ochroni rzekę przed zanieczyszczeniami z szamb

Ścieki z szamb w gminach Sulików, Platerówka i gmina wiejska Zgorzelec przestaną zanieczyszczać przygraniczną Nysę Łużycką. Dzięki wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko i z WFOŚIGW we Wrocławiu powstała tam nowoczesna oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacyjna.
W wodach Nysy Łużyckiej, rzeki granicznej z naszymi zachodnimi sąsiadami, są bakterie fekalne z nieszczelnych szamb w przygranicznych gminach wiejskich, m.in. Platerówce i Sulikowie.

- Ścieki praktycznie bez oczyszczenia trafiały tam do gleby lub wprost do Czerwonej Wody, dopływu Nysy Łużyckiej - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.- Skutek jest taki, że zagrożone były m.in. ujęcia wody pitnej dla Zgorzelca i Goerlitz oraz kąpieliska po obu stronach granicy.

Teraz dzięki nowym inwestycjom w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko stan środowiska i czystości wód ulega znaczącej poprawie. Nowa oczyszczalnia ścieków pozwala na bezpieczne przetworzenie 20 m3 nieczystości na godzinę.

W gminie Sulików wybudowano blisko 25 kilometrów kanalizacji sanitarnej. W gminach Platerówka i Zgorzelec położono ponad 15 kilometrów sieci. Wybudowano także 32 nowych przepompowni, które pozwalają na jej sprawne funkcjonowanie kanalizacji.

- Po zakończeniu prac dostęp do sieci kanalizacyjnej zyska 4,5 tysiąca osób. Realizacja projektu kosztowała prawie 48 milionów złotych - mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ponad 28 milionów złotych pochodzi z POIiŚ, 10,9 milionów złotych to nisko oprocentowana pożyczka, jaka została udzielona spółce Suplaz przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.