PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczalnia ścieków w Borówcu już w użytku

  • PAP    15 października 2013 - 16:50
Oczyszczalnia ścieków w Borówcu już w użytku

Blisko 37 mln zł kosztowała przebudowa oczyszczalni ścieków w Borówcu, która we wtorek została oficjalnie oddana do użytku. Modernizacja prowadzona była od 2010 roku.
Celem modernizacji było zwiększenie przepustowości oczyszczalni, umożliwiające rozbudowę sieci kanalizacyjnej i podłączenie nowych osiedli mieszkaniowych w gminie Kórnik.

Oczyszczalnia znajduje się nad rzeką Głuszynką, została wybudowana w 1989 r., wówczas jej przepustowość wynosiła 580 m sześc. ma dobę. Dzięki trwającej trzy lata modernizacji średnia przepustowość wzrosła do 4 tys. metrów sześc. na dobę.

Czytaj też: Kolejne miliardy na gospodarkę wodno-ściekową

"Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna. Zastosowane technologie pozwalają oczyścić ścieki i zwrócić je do środowiska w postaci wody o parametrach II klasy czystości. Oznacza to, że ścieki oczyszczone mają wyższe parametry czystości od parametrów wody w rzece" - poinformowała Maja Zygmanowska ze spółki Aquanet.

Zakres prac objął wykonanie robót rozbiórkowych wszystkich dotychczasowych obiektów i budowę nowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Inwestycja została zrealizowana z zachowaniem ciągłości pracy oczyszczalni. Wykonawcą była firma Instal Kraków S.A.

Jak podała Zygmanowska, w trakcie modernizacji oczyszczalnia została całkowicie zhermetyzowana, co oznacza, że wszystkie uciążliwe zapachowo obiekty zostały przykryte.

Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1999 roku, co pozwoliło zwiększyć przepustowość oczyszczalni do 2 tys. metrów sześc. na dobę.

Inwestycja była prowadzona przy finansowym współudziale Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej informacji na Ogólnopolskiej Konferencji Komunalnej PortaluSamorządowego 28.11.2013 r. w Warszawie 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.