Oczyszczalnia w Konstancinie sprzedana

Fińska spółka Metsä Tissue sprzedała oczyszczalnię ścieków w Konstancinie-Jeziornie firmie Saur.
Oczyszczalnia w Konstancinie sprzedana
Francuski światowy lider w branży usług komunalnych rozbuduje i zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię, tak aby mogła ona bez problemu obsłużyć całą gminę. Nie ujawniono kwoty za jaką kupiono cały obiekt.

Na początku grudnia 2011 r. przedstawiciele firmy Metsä Tissue ogłosili, że zakończenie produkcji papieru w Konstancinie-Jeziornie nastąpi w kwietniu 2012 roku. Władze samorządowe były zaskoczone nagłym przyspieszeniem zamknięcia zakładu, który miał funkcjonować do końca 2012 roku. Jednak uspokajały, że wszystkie związane z tym problemy uda się w porę rozwiązać.

Jednym z największych problemów związanych z zamknięciem fabryki w Mirkowie była zakładowa oczyszczalnia, która przyjmowała ścieki z terenu gminy. Samorządowcy rozważali kilka wariantów: kupno oczyszczalni, wybudowanie połączenia z oczyszczalnią w Wilanowie lub Piasecznie. Wszystkie rozważane opcje wiązały się jednak z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, na co nie było stać gminy Konstancin-Jeziorna.

Rozwiązanie dostarczyła spółka Metsä Tissue, która znalazła kupca dla oczyszczalni. Nowym właścicielem została Grupa Saur – francuski lider w branży usług komunalnych, obsługujący m.in. oczyszczalnie ścieków w Trójmieście. Inwestor zapowiedział modernizację i rozbudowę przestarzałej oczyszczalni w Konstancinie.

Samorządowcy z Konstancina porozumieli się już z firmą SAUR w sprawie cen za oczyszczanie ścieków. Jak poinformował burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk ceny nie zmienią się aż do 2014 roku. Potem mają wzrosnąć, ale i tak będą konkurencyjne na rynku.

Nadal nie wiadomo, co stanie się z resztą fabrycznych terenów po zamknięciu fabryki papieru. Metsä Tissue, która całą produkcję przeniesie do swojej drugiej fabryki w Krapkowicach, rozważa m.in. stworzenie w Konstancinie bazy logistycznej lub sprzedaż terenu pod budowę ogromnego osiedla mieszkaniowego. Na obie koncepcje nie zgadza się jednak samorząd Konstancina.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skoro gmina nie jest właścicielem oczyszczalni - to jak wykonuje zadania własne w zakresie oczyszczania ścieków?

numer alarmowy 112, 2012-02-01 20:09:32 odpowiedz

Mamy tu ciekawy nieodosobniony przypadek gdy do zakładowej oczyszczalni zostały podłączone zapewne jeszcze w komunie ścieki komunalne.. I teraz właściciele oczyszczalni będą mieć prawo powiedzieć - nie mamy obowiązku przyjmować waszych ścieków... Dobrze, że innych ścieków nie mają...... rozwiń

Michał, 2012-02-01 15:38:00 odpowiedz

Rżnięcie głupa - ceny będą konkurencyjne... To już wkopujcie rury aby puścić ścieki do innej oczyszczalni... Pisanie o konkurencyjności w oczyszczaniu ścieków komunalnych świadczy o głupocie piszących... A wystarczy wpisać w google.pl hasło "naturalny monopol komunalny" - aby się przekonać..., że w polskim dorobku prawno-naukowym brak literatury w tym przedmiocie - dlatego jeżdżą u nas ruiny autobusów a za odpady komunalne grożą nam unijne kary... rozwiń

zasmucony obywatel, 2012-02-01 15:15:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE