PARTNER PORTALU
  • BGK

Oczyszczalnie zamiast kanalizacji

  • PAP    21 sierpnia 2012 - 12:57
Oczyszczalnie zamiast kanalizacji

Ponad 250 przydomowych oczyszczalni ścieków wybuduje mieszkańcom gmina Waśniów zamiast nierentownej kanalizacji. Pierwsze 100 oczyszczalni ma powstać do końca października.
Inwestycja jest dostosowana do potrzeb typowo rolniczej gminy, w której łącznie z przysiółkami jest 47 miejscowości. Jak poinformował we wtorek wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, dołączenie wszystkich gospodarstw do działającej w Waśniowie oczyszczalni ścieków wymagałoby wybudowania ponad 200 kilometrów kanalizacji i kilkunastu przepompowni. Gmina uznała takie przedsięwzięcie za nierentowne.

„Postanowiliśmy zainwestować w przydomowe oczyszczanie ścieków. Pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Do końca tego tygodnia będziemy podpisywać umowy z właścicielami 100 gospodarstw, przy których oczyszczalnie zaczną działać w październiku. Kolejne 150 wybudujemy do końca marca 2013 roku” – zapowiada wójt Waśniowa.

Mieszkańcy gminy Waśniów za montaż wartej 11,6 tys. złotych oczyszczalni zapłacą po 3 tys. złotych. Przez 5 lat koszty związane z oczyszczaniem rurociągów i utylizacją osadów będzie pokrywać wykonawca inwestycji.

„Dodatkowo rolnicy mogą wykorzystywać w gospodarstwie wodę odzyskaną dzięki oczyszczalni. Roczny koszt utrzymania urządzenia, który poniosą to około 150 złotych. Tyle kosztuje jednorazowy wywóz szamba” – dodaje wójt Gajewski.

Na wartą 3 mln złotych budowę przydomowych oczyszczalni ścieków gminie udało się pozyskać dofinansowanie z programu rozwoju obszarów wiejskich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.