PARTNER PORTALU
  • BGK

Od czerwca w stolicy specjalna organizacja komunikacji miejskiej

  • PAP    29 maja 2012 - 19:18
Od czerwca w stolicy specjalna organizacja komunikacji miejskiej

7 czerwca w stolicy zacznie obowiązywać specjalna organizacja komunikacji miejskiej. Część zmian zostanie wprowadzona na czas Euro 2012, pozostałe będą obowiązywały tylko podczas pięciu dni meczowych. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami, głównie w centrum.
W dni meczowe - 8, 12, 16, 21 i 28 czerwca - największe zmiany nastąpią na terenie trzech dzielnic Warszawy: w Śródmieściu, na Pradze Południe oraz Pradze Północ.

Na Stadionie Narodowym rozegranych zostanie pięć meczów. Ceremonia otwarcia turnieju i pierwszy mecz rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 18. Pozostałe mecze 12, 16, 21 i 28 czerwca rozpoczną się o godzinie 20.45.

Znaczne zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej będą wprowadzane około 4 godzin przed meczem i potrwają około 2 godzin po jego zakończeniu.

W dniach meczowych, z 4-godzinnym wyprzedzeniem, północna jezdnia Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego, od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego, zostanie przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Autobusy kursujące z Pragi w kierunku centrum zostaną skierowane na trasy zastępcze.

Ruch autobusowy i tramwajowy z centrum w kierunku Pragi będzie odbywał się bez zmian. Tramwaje nie będą kursowały al. Zieleniecką. Linie tam kursujące zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Po zakończeniu meczu obie jezdnie Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego będą przeznaczone wyłącznie dla pieszych - kibiców wracających ze stadionu. Tramwaje i autobusy zostaną skierowane na inne trasy.

Dla indywidualnego ruchu samochodowego będą zamknięte: Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona; ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie - Wał Miedzeszyński od Trasy Świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych; al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona.

Wjazd samochodem na Saską Kępę będzie możliwy jedynie na podstawie identyfikatorów.

W okresie od 7 czerwca do 2 lipca linie dzienne autobusowe w rejonie Strefy Kibica oraz metro będą kursować ze zwiększoną częstotliwością i w wydłużonych godzinach. Będą kursowały także specjalnie linie autobusowe: linie F będą obsługiwały strefę kibica, linia SHO dojedzie do FanCampu przy Centrum Olimpijskim, linia SHL do lotniska, a linie P do parkingów.

W dni meczowe metro oraz linie tramwajowe 7, 10, 16, 24, 33, 76 będą kursowały całą noc, a w pozostałe dni Euro 2012 do około godziny 2 w nocy.

Częściej będą kursowały także linie nocne. Ich przystanki zostaną przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w rejon skrzyżowania: Al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego.

Podczas mistrzostw na ul. Żwirki i Wigury (prowadzącej z lotniska) będzie wyznaczony buspas; będzie on obowiązywał w obu kierunkach, od skrzyżowania z ul. 17 Stycznia do skrzyżowania z ul. Wawelską.

W sumie na czas mistrzostw uruchomionych zostanie 275 dodatkowych autobusów, 70 tramwajów, 20 pociągów metra oraz siedem pociągów SKM.

W dni meczowe przy drogach wlotowych do Warszawy będzie można zaparkować samochód na tymczasowych parkingach P+R, z których będzie można dojechać komunikacją miejską do centrum.

Parkingi będą czynne od godziny 10 w dniu meczu do godziny 10 dnia następnego. Parkingi dla autokarów zorganizowanych wycieczek przewidziano także przy Stadionie Narodowym.

11 parkingów: dziewięć przeznaczonych dla samochodów i dwa dla autokarów znajduje się w następujących lokalizacjach: P1 - P+R Jagiellońska 71-79; P2 - P+R Jagiellońska 69; P3 - P+R Jagiellońska 88; P4 - Jagiellońska - parking autokarowy; P5 - P+R Marywilska 44; P6 - P+R Wójcickiego 14; P7 - P+R Poznańska 98, Bronisze; P8 - P+R Al.Jerozolimskie 179; P9 - P+R Puławska 266; P10 - P+R 1. Praskiego Pułku 89; P11 - Wydawnicza/Szpotańskiego - parking autokarowy.

W mieście rozmieszczane są znaki i banery UEFA, na ulicach jeżdżą oznakowane symbolami turniejowymi autobusy i tramwaje, oplakatowane są także niektóre przystanki komunikacji miejskiej. Oznakowane będą stadion, okolice Strefy Kibica, lotniska oraz trasy przejazdowe kibiców.

Miejski urząd prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców.

Na stronie internetowej http://uefaeuro2012.um.warszawa.pl dostępny jest "Poradnik mieszkańca", od poniedziałku do piątku w godz. od 8 - 16 działa infolinia 800 80 2012. O zmianach informuje także ZTM: www.ztm.waw.pl; linia informacyjna: (22) 194 84

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.