PARTNER PORTALU
  • BGK

Od grudnia pociągi Kolei Śląskich wjadą do Czech

  • bad/PAP    19 października 2015 - 12:38
Od grudnia pociągi Kolei Śląskich wjadą do Czech

Koleje Śląskie i Czeskie będą współpracować. Fot. Koleje Śląskie

Wraz z nowym rozkładem jazdy kolei (od grudnia br.) kilka pociągów samorządowych Kolei Śląskich (KŚ) dojedzie do ważnego węzła kolejowego w czeskim Bohuminie. Koleje Czeskie (České Dráhy - ČD) wjadą natomiast do polskiego Cieszyna.
Przewiduje to umowa obu przewoźników podpisana w ostatni piątek w Bohuminie. Plany przedłużenia dotychczasowych połączeń kolejowych do przygranicznych Chałupek o kilka kilometrów dalej - do położonego po czeskiej stronie Bohumina sygnalizował już w marcu br. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Połączenie z Bohuminem da woj. śląskiemu skomunikowanie z czeską siecią kolejową, w tym m.in. często jeżdżącymi i szybkimi pociągami do Pragi. Od kilku lat regionalne składy Przewozów Regionalnych, a potem Kolei Śląskich, dojeżdżały w Chałupkach, Cieszynie i Zwardoniu do ostatnich stacji po polskiej stronie granicy - ze względu na problemy z finansowaniem tzw. połączeń transgranicznych.

Połączenia do Bohumina umożliwią dalszą podróż

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges akcentował, że połączenia do Bohumina umożliwią dalszą tanią i szybką podróż Kolejami Czeskimi na terenie tego kraju. W niektórych przypadkach - na podstawie biletów sieciowych imiennych KŚ lub biletów Silesia Weekend - będzie można za darmo podróżować dalej na terenie całego czeskiego województwa morawsko-śląskiego.

Czytaj też: Koleje Śląskie liczą na inwestycje PKP PLK

"Zachęcam do zobaczenia naszych ofert. W dość korzystnej cenie, myślę że konkurencyjnej w stosunku do innych przewoźników kolejowych, jak i drogowych, będzie można dostać się z Katowic do Ostrawy, Ołomuńca czy Pragi - dzięki wspólnej ofercie Kolei Śląskich i Kolei Czeskich" - wskazał Dinges.

Bilety rodzinne oraz dla seniorów KŚ będą honorowane do stacji przygranicznych (Bohumin i Czeski Cieszyn). W przypadku pozostałych biletów, aby dostać się do tych stacji, trzeba będzie dokupić do nich tzw. przejściówkę (2 zł dla dorosłych, 1 zł dla dzieci).

Uruchomienie pociągów do Bohumina przewiduje nowy kolejowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie w grudniu br. Z Katowic do Bohumina pojadą dwa pociągi: o godz. 9.54 i 14.24 i dwa kolejne z Raciborza: 7.53 i 13:40. Kolejne cztery pociągi zapewnią powrót do Raciborza i Katowic.

Dinges podał, że czas skomunikowania z pociągami ČD w Bohuminie będzie wynosił od 10 do ok. 30 minut. Zaznaczył, że to konieczne ze względu na trwające jeszcze na wielu odcinkach po stronie polskiej remonty i mogące się z tym wiązać opóźnienia. Przedstawiciele Kolei Śląskich dodali, że taki czas w Bohuminie umożliwi też swobodny zakup w tamtejszych kasach biletów na podróż pociągami czeskiego przewoźnika (nie będzie to możliwe w Polsce).

Koleje Śląskie dostały na razie zgodę na wjazd do Czech jedynie starymi pociągami typu EN-57 (być może w grudniu zgoda obejmie również ich zmodernizowane wersje). ČD, kursujące do tej pory na trasie Frydek Mistek - Czeski Cieszyn, wjadą do Cieszyna pociągami typu Regionova. Przedstawiciele obu przewoźników w poniedziałek deklarowali, że będą starali się o zgody także dla nowszych typów taboru.KOMENTARZE (1)

  • jate, 2015-10-20 13:39:02

    Jak długo będzie trwała podróż z Katowic? 3 godziny?