PARTNER PORTALU
  • BGK

Od Holendrów uczymy się zarządzania gospodarką wodną

  • bad    4 listopada 2014 - 17:30
Od Holendrów uczymy się zarządzania gospodarką wodną

Jak w sposób zintegrowany zarządzać wszystkimi aspektami gospodarki wodnej? W jaki sposób zarządzać bezpieczeństwem powodziowym? To główne tematy rozmów Stanisława Gawłowskiego, wiceministra środowiska i delegacji resortu podczas wizyty studyjnej w Holandii.
- Holendrzy są mistrzami świata w budowaniu i utrzymywaniu infrastruktury wodnej. Od wieków mieszkają i pracują poniżej poziomu morza i zrobili z tego atut, swój znak rozpoznawczy. Dlatego warto i trzeba korzystać z ich doświadczeń - powiedział Stanisław Gawłowski.

- Korzystanie z holenderskich doświadczeń ma w Polsce wielowiekową tradycję. Nasi przodkowie zapraszali specjalistów niderlandzkich do osuszania pól i budowania infrastruktury odwadniającej choćby na Żuławach czy na Mazowszu w zlewni Wisły - dodał wiceminister.

Czytaj też: Reforma gospodarki wodnej nabiera tempa

Na zaproszenie Banku Światowego i holenderskiego ministerstwa infrastruktury i środowiska delegacja polskiego ministerstwa i resortu środowiska uczestniczy w czterodniowej wizycie studyjnej. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń związanych ze strategicznym, zintegrowanym zarządzaniem gospodarką wodną, zapoznanie się z holenderskim systemem zarządzania wodami i infrastrukturą wodną oraz pokazanie jak w praktyce działają programy takie jak ogólnokrajowy program Delta czy program Przestrzeń dla rzeki - jako narzędzie zarządzania polityką przeciwpowodziową na ujściu Renu.

Czytaj też: Ministerstwo środowiska: weźmiemy 54 rzeki i kanały, na resztę samorządy dostaną spore środki

W kontekście polskich doświadczeń korzystania z wód zaprezentowano holenderski program Delta. To krajowy program, w którym rząd, władze prowincji, regionów wodnych oraz gmin wraz z organizacjami społecznymi, przedsiębiorców i instytucjami badawczymi pod kierunkiem wyznaczonego przedstawiciela rządu współpracują na rzecz osiągnięcia dobrego stanu wód. Celem programu jest utrzymanie bezpieczeństwa i poprawianie komfortu życia i pracy jego mieszkańców.

Delta jest skoncentrowana na trzech głównych celach ogólnokrajowych: zapewnienie wody pitnej dobrej jakości dla mieszkańców i przemysłu, wypracowywanie i wprowadzanie nowych standardów bezpieczeństwa powodziowego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury wodnej oraz czterech programów regionalnych (w systemie zlewniowym). Wszystkie działania analizowane są w długoterminowej perspektywie obejmującej okres od 2015 do 2050 roku. Budżet programu zaplanowano w wysokości około 1 mld euro rocznie, z czego część środków pochodzi z opłat za korzystanie z wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Pochujały ze szczęścia., 2014-11-05 08:42:01

    Aż się posmarkałem z wrażenia!