PARTNER PORTALU
  • BGK

Od lipca nowe zasady segregacji śmieci

  • PAP/EM    27 lutego 2017 - 07:44
Od lipca nowe zasady segregacji śmieci
Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach samorządy będą miały pięć lat, czyli maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. (fot. pixabay)

Metale i tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady bio do brązowego - tak wyglądać będą minimalne zasady segregacji odpadów, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca.
Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych będą obowiązywały na terenie całej Polski. Od tej pory śmieci w gminach będą dzielone minimum na cztery frakcje. Do kontenera niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne - biały i szkło kolorowe - zielony pojemnik), żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji.

Do niebieskiego pojemnika będą mogły trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe. Do niebieskiego worka nie będziemy mogli za to wyrzucić: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych czy ubrań.

Czytaj też: Nie tylko smog. Polacy oddychają metanem z wysypisk śmieci

Z kolei do zielonego kubła (szkło) trafią butelki i słoiki po napojach i żywności - w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach - o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. W przypadku produktów szklanych gminy będą mogły rozdzielić zbiórkę takich odpadów na: szkło bezbarwne (biały kolor kubła) i szkło kolorowe (zielony).

Ministerstwo wyjaśnia, że do worka ze szkłem nie będą mogły trafić: ceramika, doniczki, porcelana, fajans, kryształy, szkło okularowe, szkło żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach, czy olejach silnikowych, lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory i lampy telewizyjne, termometry czy strzykawki.

Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne, do którego wrzucić będzie można: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Czytaj też: Spalarnia w Tarnowie: Ministerstwo mówi nie, ale miasto i tak chce budować

Do takiego śmietnika nie będzie można jednak wyrzucić np. plastikowej butelki, jeśli będzie w niej jeszcze zawartość. W żółtym kontenerze nie powinny znaleźć się też: opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych, po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki po farbach i lakierach, czy zużyty sprzęt elektroniczny czy AGD.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel, 2017-03-09 11:27:46

    Najprościej byłoby odbierać wszystkie odpady bezpłatnie, zarabiając na segregacji, oszczędzając na transporcie odpadów etc. Ustawodawca zapomniał o pojemniku na odpady zmieszane. Znowu ucierpią na tym lasy ...
  • Zdzisław Smolak, 2017-02-27 18:53:32

    Kolejne kolorowe pojemniki ustawiane obok wysokich budynków wielorodzinnych to strata czasu i pieniędzy powodowana naiwną wiarą, że wreszcie publiczne stacje recyklingu zaczną być oazami poprawnej segregacji odpadów... Jak można pokonać fikcję selektywnej zbiórki w takich miejscach pokazuje przykła...d mini-pszoków EKO-AB z Nakła i Płocka... Niezrozumiałe jest jest więc działanie Ministerstwa Środowiska sprzeczne z polską racją stanu - bo tracimy czas i pieniądze na pozorne działania a nie na to aby Polska stała się liderem selektywnej zbiórki odpadów... odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/  rozwiń