PARTNER PORTALU
 • BGK

Od lipca nowe zasady segregacji śmieci

 • pt    19 czerwca 2017 - 15:40
Od lipca nowe zasady segregacji śmieci
Dzięki nowym przepisom więcej śmieci będzie można poddać recyklingowi (fot. Fotolia)

Papier i tektura do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, metale i plastik do żółtego - tak dotychczas segregowaliśmy śmieci. W lipcu dojdzie jeszcze jeden pojemnik - brązowy. Do niego będziemy wrzucać resztki kuchenne.
• Za kilkanaście dni zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami.

• Teraz będą one rozdzielane na cztery frakcje, a nie jak dotychczas na trzy.

• Oddzielnie będziemy wyrzucać również odpady ulegające biodegradacji, czyli tzw. resztki kuchenne.

 

Dzięki nowym przepisom więcej śmieci będzie można poddać recyklingowi. A statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 kg śmieci. Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska, 54 proc. naszych rodaków segreguje śmieci, 17 proc. twierdzi, że robi to sporadycznie, a 22 proc. wrzuca wszystko do tego samego kosza.

Ci, którzy nie segregują odpadów, jako jedną z głównych przyczyn wymieniają brak dobrej infrastruktury. Około 28 proc. uważa, że w ich najbliższej okolicy nie ma odpowiednich pojemników do selektywnej zbiórki, 18 proc. nie chce się tego robić, a 17 proc. nie segreguje, bo nie wierzy w sprawność systemu zagospodarowania odpadów.

Z kolei 22 proc. twierdzi, że w ich domu nie ma miejsca na segregację. Tym, co mogłoby przekonać badanych do segregacji jest m.in. posiadanie odpowiednich pojemników w domu (23 proc.), pewność, że system zarządzania odpadami działa rzetelnie (22 proc.) oraz instrukcja, która w prosty sposób wyjaśniałaby zasady segregacji (14 proc.).

- Odpady to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w Häfele.

- Dlatego to tak ważne, aby jak najwięcej z nich było odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi. W dodatku segregacja w naszym domu wcale nie musi być uciążliwa. Zamiast do zaadaptowanych chałupniczo wiaderek lub starych reklamówek, posegregowane odpady można wrzucać do specjalnych koszy, które mają oddzielne pojemniki na szkło, papier i plastik, a nawet odpadki kuchenne. Wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne kosze.

Na rynku pojawiało się już wiele propozycji takich koszy, które ułatwiają segregację, pozwalają na oszczędność miejsca i mają estetyczny wygląd. Bardzo różne są oczywiście także ceny, a trzeba dodać, że koszty zakupu takich dodatkowych pojemników ponieść muszą sami mieszkańcy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Podpis, 2017-07-05 11:37:43

  U W A GA ! Info w celach oszczednosciowych oraz ochrony srodowiska. Aby nie zasmiecac srodowiska (likwidacja starcyh pojemnikow) oraz zaszczedic „grosz” prosze wziasc pod uwage iz dotychczasowych pojemnikow NIE trzeba wymieniac/wyrzucac, tylko wystarczy uaktualnic jak np. pomalowac, oznakowac lub... obkleic. ...na zmianę oznakowania pozostało tylko pół roku Oznakowac mozna zwyklymi naklejkami (vinyl/pcv/okleina) w odpowiednio duzych i widocznych rozmiarach. ...na zmianę kolorow do końca czerwca 2022 roku Mozna pomalowac samemu sprajem, lub rowniez okleic okleina.  rozwiń
 • Dave, 2017-06-22 13:29:09

  Przytoczona informacja jest niewiarygodna: "Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska, 54 proc. naszych rodaków segreguje śmieci, 17 proc. twierdzi, że robi to sporadycznie, a 22 proc. wrzuca wszystko do tego samego kosza." Zapytano jedynie na wąskiej grupie Polaków.... Podejrzewam, że dotyczy to grupy mieszkańców małych czy dużych miast. Łatwiej tutaj o ankietyzację niż na mieszkańców wsi.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-06-21 10:58:05

  Kierunek zmian jest dobry, ale tak małymi kroczkami nawet nie przywrócimy lepszego poprzedniego systemu, bez RIPOK-ów. Plan budowania megaspalarni w Warszawie jest tego twierdzenia dowodem. Gospodarowanie odpadami trzeba solidnie normalnie rozliczać, z podstawowym podmiotem rozliczeń, jakim jest mie...szkaniec. Wtedy dopiero zacznie się konieczne segregowanie w gospodarstwach domowych. Wartością dodaną będzie silniejsze wsparcie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.  rozwiń