PARTNER PORTALU
  • BGK

Od osoby za śmieci w Słupsku

  • PAP    30 stycznia 2013 - 20:14
Od osoby za śmieci w Słupsku

W Słupsku (Pomorskie) tzw. podatek śmieciowy będzie naliczany na podstawie liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość - ustalili w środę radni. Stawka za odbiór odpadów niesegregowanych wyniesie 12 zł od osoby miesięcznie, a za odpady segregowane 9 zł.
Przyjęta w środę przez radnych metoda liczenia opłat jest zgoda z propozycją prezydenta miasta. Natomiast stawki zostały obniżone w stosunku do projektu wniesionego przez włodarza Słupska. Ratusz proponował najpierw 19 zł za odpady niesegregowane i 13,70 zł za segregowane. Podczas sesji wniesiono autopoprawkę, obniżającą stawki do 18 i 12 zł. Kolejne obniżki zaproponowali radni Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Senat o różnych metodach naliczania śmieciowych opłat

PO chciało 13 zł za odpady niesegregowane i 9 zł za segregowane, a PiS 12 zł za niesegregowane oraz 7,5 zł za segregowane. W przyjętej ostatecznie uchwale radni poparli stawkę zgłoszoną przez PO w przypadku odbioru odpadów segregowanych i stawkę zgłoszoną przez PiS w przypadku odbioru odpadów niesegregowanych.

Z informacji przekazanych radnym na środowej sesji przez dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Annę Grabuszyńską wynika, że w ciągu roku 94 tys. mieszkańców Słupska wytwarza nieco ponad 30 tys. ton odpadów. Jedna osoba produkuje rocznie statystycznie 320 kg śmieci.

Czytaj też: Jak gminy sprawdzą, czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci

Na podstawie tych danych ratusz wyliczył, że nowy system gospodarki odpadami komunalnymi w Słupsku będzie kosztował rocznie ponad 15 mln zł, z tego 53 proc. to koszt zagospodarowania odpadów, 5 proc. to coś w rodzaju rezerwy demograficznej (chodzi o pokrycie ewentualnej luki w opłatach za wywóz śmieci wynikającej z różnicy między liczbą osób zameldowanych a faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość), natomiast 3,34 proc. ma kosztować obsługa administracyjna systemu, a 38,16 proc. to koszt odbioru odpadów od mieszkańców.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach samorządy powinny przyjąć uchwały ws. wyboru metody i stawek podatku śmieciowego do końca ub.r. Z Informacji uzyskanych przez PAP w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku na 123 gminy uchwał takich nie przyjęło w ub.r. 45 pomorskich samorządów.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi ma zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Właścicielem odpadów staną się wówczas gminy. Mieszkańcy nie będą już podpisywać indywidualnych umów z firmami na wywóz śmieci, tylko wnosić opłatę do gminy, nazywaną potocznie podatkiem śmieciowym.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zezwala na wybór jednej z czterech metod naliczania tej opłaty: od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody, od powierzchni mieszkania i od gospodarstwa domowego.

25 stycznia Sejm znowelizował przygotowaną przez Senat nowelizację ustawy, zezwalającą gminom na naliczanie opłat za wywóz śmieci w oparciu o więcej niż jedną metodę. Teraz ustawa jest w Senacie.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec, 2013-02-01 09:07:38

    150.000.000 zł na rok / 94.000 mieszkańców = 159 zł na rok od mieszkańca 159 zł / 12 miesięcy = 13,25 zł miesięcznie od mieszkańca. Albo ktoś nie umie liczyć albo w artykule są błędy.