PARTNER PORTALU
 • BGK

Odbiór odpadów w mazowieckich gminach dobrze zorganizowany

 • PAP    2 lipca 2013 - 14:55
Odbiór odpadów w mazowieckich gminach dobrze zorganizowany

We wszystkich gminach woj. mazowieckiego system odbioru odpadów komunalnych jest zorganizowany - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Dodał, że jedyną mazowiecką gminą, która nie przeprowadziła przetargu na wywóz śmieci, jest Jednorożec.
Kozłowski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że wśród 314 mazowieckich samorządów 272 (87 proc.) rozstrzygnęło przetargi i podpisało umowy z firmami odbierającymi śmieci. "Jedyną gminą, która nie zorganizowała przetargu, jest Jednorożec (7,5 tys. mieszkańców). Stoi ona na stanowisku, że system śmieciowy, który obecnie funkcjonuje, jest zgodny z przepisami ustawy" - podkreślił wojewoda.

"13 gmin spodziewa się, że przetargi na odbiór śmieci zostaną rozstrzygnięte do końca tego tygodnia, a kolejnych 13 - że uda się je zakończyć do końca lipca. W pozostałych 15, w tym w Warszawie, procedury przetargowe się przedłużają ze względu na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej" - dodał Kozłowski.

Czytaj też: Ruszyła śmieciowa rewolucja

12 samorządów zastosowało tzw. "wariant warszawski", w którym śmieci odbierane są przez firmy, które robiły to przed 1 lipca. Faktury kierowane są do władz gminnych. W 27 samorządach wywóz śmieci zlecono z wolnej ręki, a w 3 gminach zadanie to powierzono spółkom komunalnym.

Przed 1 lipca do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców, głównie z rejonu Płockiego, w których wskazywali, że firmy odbierające śmieci zabrały kontenery na odpady. Wojewoda pytany, czy ten problem nadal występuje i czy mieszkańcy Mazowsza zgłaszają takie incydenty powiedział, że nie. To była specyficzna sytuacja i gminy się tym zajęły - zaznaczył.

Kozłowski dodał, że od startu nowego sytemu śmieciowego, czyli od poniedziałku, do urzędu nie wpłynęły zawiadomienia o braku kontenerów na śmieci. Przypomniał, że pod numerem 987 czynna jest infolinia dla mieszkańców, którzy mogą zgłaszać wszelkie problemy związane z wdrażaniem nowego systemu.

Czytaj też: Inspekcja Ochrony Środowiska skontroluje wprowadzenie ustawy śmieciowej

Wojewoda poinformował również, że funkcjonariusze policji, straży miejskiej jak i Lasów Państwowych, prowadzą kontrole w rejonach dzikich wysypisk śmieci - sprawdzają, czy nie trafiają tam nowe odpady. Kozłowski dodał, że we wrześniu w województwie rozpocznie się szeroko zakrojona akcja likwidowania nielegalnych wysypisk. Wezmą w niej udział samorządy, organizacje pozarządowe i placówki oświatowe. "Ustawa nie wywrze spodziewanego (ekologicznego - PAP) efektu, jeśli nie sprzątniemy tego, co pozostało po starym systemie" - zauważył.

Mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski przypomniał, że w połowie lipca rozpoczną się ogólnokrajowe kontrole gmin i ich przygotowania do nowego sytemu śmieciowego. Na Mazowszu skontrolowane zostaną 32 gminy. WIOŚ sprawdzi m.in. samorządy, które do 1 lipca nie zdążyły z przetargami. Inspektorzy odwiedzą też gminy, gdzie ustalono najniższe stawki za odbiór śmieci. "Chcemy sprawdzić w tym przypadku, czy możliwe jest właściwe gospodarowanie odpadami" - zaznaczył.

Inspekcja skontroluje także regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych i poradzi samorządom, jak mają kontrolować firmy śmieciowe. WIOŚ sprawdzi również, czy gminy prowadzą politykę informacyjną i edukacyjną w zakresie zasad postępowania ze śmieciami.

Od poniedziałku, zgonie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Dzięki nowemu systemowi, śmieci mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. W 2011 r. ponad 70 proc. śmieci w Polsce trafiło na wysypiska; np. w Niemczech - tylko ok. 0,5 proc. - najmniej w całej Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.