PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowa koryt rzek w okolicach Bogatyni

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 14:02
Odbudowa koryt rzek w okolicach Bogatyni

Porozumienie w sprawie odbudowy koryt rzek Miedzianka i Witka, które spustoszyły Bogatynię i okoliczne miejscowości, podpisano w poniedziałek w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.
Jak powiedział na konferencji prasowej prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszek Karwowski, porozumienie przewiduje dwa etapy.

Pierwszy, który będzie realizowany przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, obejmuje przygotowanie dokumentacji technicznej.

Sygnatariuszami porozumienia są dolnośląski urząd marszałkowski oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. „W pierwszym etapie zostanie przygotowana analiza techniczna stanu Witki i Miedzianki oraz budowli hydrotechnicznych, które znajdują się na tych rzekach.

Przygotowana zostanie również dokumentacja przetargowa oraz dokumenty związane z oceną oddziaływania na środowisko, wreszcie harmonogram prac projektowych i wykonawczych w drugim etapie” – mówił Karwowski.

Przygotowanie takich ekspertyz ma kosztować 2 mln zł i zakończy się we wrześniu 2012 r. Drugi etap, czyli prace projektowe i wykonawcze, mają kosztować około 190 mln zł i potrwają prawdopodobnie do 2015 r.

Jak podkreślił członek zarządu województwa Jerzy Łużniak, odbudowa koryt dwóch rzek jest niezbędna do całkowitej odbudowy infrastruktury okołorzecznej.

Pierwszy etap będzie finansowany przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na początku sierpnia 2010 r., po intensywnych opadach deszczu, w Bogatyni wylała rzeka Miedzianka. Połowa ponad 20-tysięcznego miasta znalazła się pod wodą.

Po powodzi bez mieszkań znalazło się ponad 200 mieszkańców gminy, a do wyburzenia zakwalifikowano 32 budynki. Uszkodzone zostały drogi i przeprawy rzeczne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.