PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudują domy zniszczone przez osuwiska

  • PAP    8 kwietnia 2011 - 11:38
Odbudują domy zniszczone przez osuwiska

Do końca roku będą odbudowane domy w Małopolsce zniszczone przez osuwiska.
Do końca roku zostanie odbudowanych dziewięć domów zniszczonych przez osuwiska w gminie Bobowa w powiecie gorlickim. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek wojewoda małopolski i burmistrz gminy Bobowa.

W zeszłym roku w wyniku działania osuwisk na terenie gminy zostało zniszczonych dziewięć domów w miejscowościach: Bobowa (7 budynków), Sędziszowa (1 budynek) i Wilczyska (1 budynek).

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach wydał decyzję o ich rozbiórce, a gmina wystąpiła z wnioskiem do wojewody małopolskiego o pieniądze na odbudowę budynków.

Osiem domów zbuduje gmina (jako budynki komunalne), a następnie zamieni je z poszkodowanymi na zniszczone nieruchomości. Jeden dom powstanie jako budynek komunalny i zostanie potem wynajęty poszkodowanemu.

Gmina wyłoniła już wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje domy. Prace kosztować będą w sumie około 2 mln zł.

Gmina Bobowa stara się jeszcze o dotację na wykonanie odcinka sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do nowych budynków. Wojewoda małopolski Stanisław Kracik poparł te działania i zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o pieniądze na ten cel.

W Małopolsce w ubiegłym roku w Kłodnem zbudowano 15 domów za 8,6 mln zł dla osób, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk.

W tym roku za 1,4 mln zł zbudowane zostaną drogi dojazdowe do osiedla. Przygotowano także podobną inwestycję w Lanckoronie, gdzie powstanie osiedle domów jednorodzinnych. W sumie w Małopolsce odbudowanych zostanie ponad 300 domów dzięki rządowej pomocy do 300 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • brzyście, 2011-07-22 02:24:46

    dlaczego gorlicka gmina potrafi wywlczyc cos dla swoich poszkodowanych a jasielska gmina nie potrfawi przez rok czasu zasłaniała się tym się nie posiada lokali zastępczych dla ludzi poszkodowanych w osuwisku w brzysciu i albo ci ludzie mieszkają po katach u ludzi lub wynajmuja mieszkania na WŁASNY K...OSZT lub gdy proszą gmnie o dofinansowanie za wynajem to oczywiscie nie ma pieniedzy . Smutne prawda. Ale daje do zrozumienia która gmina potrafi walczyc nie tylko o swoja kieszen ale tez pokrzywdzonych  rozwiń
  • poszkodowana z jasła:(, 2011-07-22 02:13:55

    fatnastystyczny wojt gminy ktory walczy o dobro swoich ludzi my do teraz wynajmujemy mieszkania za wlasny koszt(mowie w imieniu innych poszkodowanych) w tamtym roku osowiska zabrało nam domy a my martwimy sie o wszysto (łzy mi staja w oczach gdy w inny gminach cos dostaja, ich wojtowie walcza a u na...s nie... )poszkodowana z podkarpacia :(  rozwiń