PARTNER PORTALU
  • BGK

Odkopmy Polskę spod kupy śmieci

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    2 marca 2010 - 06:45
Odkopmy Polskę spod kupy śmieci

Minister środowiska proponuje, aby gminy stały się właścicielami odpadów i pobierały obowiązkową opłatę za ich wywóz. Jego propozycje napotykają opór, w tym MSWiA.
Gdyby tak się stało, zasady gospodarowania odpadami zmieniłyby się radykalnie. Dziś właścicielami odpadów są ich wytwórcy, czyli my.

„Jedynym właścicielem odpadów powinny być samorządy” – powiedział „Gazecie Wyborczej” minister środowiska Andrzej Kraszewski, bo wtedy gmina popierze opłaty za ich zbiórkę i zadecyduje o ich dalszych losach. Rozwiąże to wszystkie problemy, bo obywatel, który zapłaci gminie opłatę za wywóz śmieci, niezależnie od tego, ile ich nazbierał, nie będzie ich pokątnie wyrzucać.

Tak się dzieje w kilkudziesięciu gminach. Na przykład w Pszczynie, gdzie jest zryczałtowana opłata za śmieci zrobiło się czyściej. Minister jest przekonany, że system można wdrożyć jeszcze w tym roku. Wówczas nasz kraj dołączyłby do innych 25 unijnych, w których ten system działa.

Przeciwne pomysłowi ministra jest MSWiA oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uważa, że taki system to najlepsza droga do powstania lokalnych monopoli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-06-28 14:42:37

    I zwykle konczy sie na spalarni !!! Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw j...ak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń
  • elak, 2010-03-02 11:59:51

    No to sobie obejrzyjmy lasy.Dotychczasowy system zbiórki śmieci jest idiotyczny.To gmina powinna odpowiadać za czystosć i wywóz śmieci i na tym , jeśłi potrafi zarabiać, albo tracić. A gminy chetnie zrzucają z siebie ten obowiażek. Od Nowego Roku w Garbatce Letnisko - zlikwidowano włąsny wywóz śm...ieci i zlecono firmie z Radomia. W rezultacie śmieci wywozi się raz w miesiącu, gmina ma spokoj i jak nawet firma nie przyjedzie pośmieci , to nikogo to nie obchodzi,a rezultat- juz zimie w lasach jest pełno wywożonych i wynoszonych przez mieszaknców śmieci, butelek, plastików, papieru itp.Do tego doprowadziła głupia polityka miejscowych urzędników na czele z wójtem.  rozwiń