Odkopmy Polskę spod kupy śmieci

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 02-03-2010
  • drukuj
Minister środowiska proponuje, aby gminy stały się właścicielami odpadów i pobierały obowiązkową opłatę za ich wywóz. Jego propozycje napotykają opór, w tym MSWiA.
Odkopmy Polskę spod kupy śmieci

Gdyby tak się stało, zasady gospodarowania odpadami zmieniłyby się radykalnie. Dziś właścicielami odpadów są ich wytwórcy, czyli my.

„Jedynym właścicielem odpadów powinny być samorządy” – powiedział „Gazecie Wyborczej” minister środowiska Andrzej Kraszewski, bo wtedy gmina popierze opłaty za ich zbiórkę i zadecyduje o ich dalszych losach. Rozwiąże to wszystkie problemy, bo obywatel, który zapłaci gminie opłatę za wywóz śmieci, niezależnie od tego, ile ich nazbierał, nie będzie ich pokątnie wyrzucać.

Tak się dzieje w kilkudziesięciu gminach. Na przykład w Pszczynie, gdzie jest zryczałtowana opłata za śmieci zrobiło się czyściej. Minister jest przekonany, że system można wdrożyć jeszcze w tym roku. Wówczas nasz kraj dołączyłby do innych 25 unijnych, w których ten system działa.

Przeciwne pomysłowi ministra jest MSWiA oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uważa, że taki system to najlepsza droga do powstania lokalnych monopoli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

I zwykle konczy sie na spalarni !!! Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw j...ak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com rozwiń

Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-06-28 14:42:37 odpowiedz

No to sobie obejrzyjmy lasy.Dotychczasowy system zbiórki śmieci jest idiotyczny.To gmina powinna odpowiadać za czystosć i wywóz śmieci i na tym , jeśłi potrafi zarabiać, albo tracić. A gminy chetnie zrzucają z siebie ten obowiażek. Od Nowego Roku w Garbatce Letnisko - zlikwidowano włąsny wywóz śm...ieci i zlecono firmie z Radomia. W rezultacie śmieci wywozi się raz w miesiącu, gmina ma spokoj i jak nawet firma nie przyjedzie pośmieci , to nikogo to nie obchodzi,a rezultat- juz zimie w lasach jest pełno wywożonych i wynoszonych przez mieszaknców śmieci, butelek, plastików, papieru itp.Do tego doprowadziła głupia polityka miejscowych urzędników na czele z wójtem. rozwiń

elak, 2010-03-02 11:59:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE