PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnawialne źródła energii przyszłością Mazowsza

  • GK    14 kwietnia 2011 - 11:05
Odnawialne źródła energii przyszłością Mazowsza

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące odnawialnych źródeł energii na Mazowszu.
W dyskusji dotyczącej wykorzystania w regionie energii wiatrowej uczestniczył marszałek Adam Struzik, a organizatorem była Mazowiecka Agencja Energetyczna.

Marszałek przypomniał, że wspieranie wykorzystania i wdrażania odnawialnych źródeł energii oraz promocja regionalnego podejścia do energetyki są istotne dla samorządu województwa mazowieckiego, czego wyrazem jest m.in. utworzenie w 2009 roku Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Dlatego samorząd wspiera metody pozwalających na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym turbin wiatrowych osi pionowej.

Metodę tę można z powodzeniem wykorzystywać na znacznym obszarze województwa, szczególnie w powiatach: płockim, płońskim, mławskim, ciechanowskim, grójeckim i garwolińskim.

Podczas spotkania została szczegółowo omówiona technologia turbin wiatrowych osi pionowej. Turbiny VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbine) charakteryzują się prostopadłą do powierzchni ziemi osią obrotu.

Wiatraki tego typu świetnie sprawdzają się w strefach zurbanizowanych. Klasyczne siłownie wiatrowe są wrażliwe na zawirowania powietrza oraz mogą być źródłem hałasu, dlatego możliwości zastosowania ich w terenie zabudowanym są mocno ograniczone. W przypadku turbin o pionowej osi obrotu problemy te są znacznie mniejsze.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.