PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnawialne źródła energii to dla samorządów czysta korzyść

  • Patrycja Batóg    16 czerwca 2011 - 10:58
Odnawialne źródła energii to dla samorządów czysta korzyść

Zrównoważony rozwój, miejsca pracy i proekologiczny wizerunek gminy to tylko część korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Jak wskazują eksperci, to właśnie władze samorządowe tworzą klimat do podejmowania tego typu inwestycji. Obowiązkiem samorządów jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, czyli stymulowanie i planowanie procesów mających na celu zapewnienie dostaw energii i ciepła.

– Rola władz samorządowych w stymulowaniu rozwoju odnawialnych źródeł energii jest bardzo duża. Przede wszystkim samorządy określają warunki zabudowy wynikające z planów zagospodarowania przestrzennego – mówi Kazimierz Żmuda, zastępca dyrektora w Departamencie Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozwój lokalnych źródeł energii to również korzyści dla samych samorządów. Jak podkreślają eksperci, efektywne gospodarowanie zasobami w skali regionu stymuluje lokalną przedsiębiorczość, a wzrost aktywności gospodarczej mieszkańców przyczynia się do m.in zwiększenia wpływów do budżetów z podatków. Proekologiczny wizerunek regionu przekłada się natomiast na wzrost zainteresowania inwestorów.

– Dostęp do energii, infrastruktury łącznościowej, możliwość odprowadzenia ścieków i dostęp wody to podstawowe przesłanki warunkujące przychodzenie inwestorów na dany obszar – dodaje Kazimierz Żmuda.

Nie można także zapomnieć o tym, że inwestycje w OZE to inwestycje w środowisko naturalne. Zmniejszając wykorzystanie paliw kopalnych ogranicza się tzw. niską emisję pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych. Mniejsza emisja natomiast przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Samorządy w stymulowaniu efektywnego wykorzystania lokalnych zasobów energii nie pozostają same. Wsparcie rozwoju OZE to priorytety realizowane na szczeblu krajowym i unijnym, dlatego samorządy mogą starać się o pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania z różnego rodzaju funduszy, m.in Wojewódzkich Funduszy Ochrony Gospodarki i Środowiska.

– Przed nami długie lata finansowania środowiska. Fundusz udziela rocznie pomocy w wysokości łącznie 400 mln zł, z czego 150 mln zł przeznaczone jest na inwestycje poprawiające jakość powietrza Udzielamy wsparcia poprzez gminy, które realizują na swoim terenie m.in programy ograniczania niskiej emisji. Na terenie województwa można się również ubiegać o kredyt preferencyjny w BOŚ Banku na budowę źródła ciepła, termomodernizację, wymianę źródła ciepła instalacji wewnętrznej, zdjęcie azbestu czy też przydomową oczyszczalnię ścieków. Rada nadzorcza uchwaliła także program kredytowania budowy domu energooszczędnego – tłumaczy Ewa Maniecka, reprezentantka WFOŚiGW w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.