PARTNER PORTALU
  • BGK

Odolanów porządkuje gospodarkę ściekową

  • PAP    17 grudnia 2011 - 09:26
Odolanów porządkuje gospodarkę ściekową

Około 60 mln zł będzie kosztować uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy i miasta Odolanów. Rozpoczęto już pierwsze prace. Roboty zakończą się do końca maja 2014 r.
Prawie 70 proc. wszystkich kosztów zostanie pokrytych ze środków unijnych. Pozostałe pieniądze wyłoży samorząd Odolanowa, który otrzymał na ten cel pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Inwestycja jest jednym z największych obecnie realizowanych w Wielkopolsce projektów z udziałem środków unijnych” – poinformowała Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska z miejscowego magistratu.

Wyjaśniła, że w ramach porządkowania gospodarki ściekowej zostanie zbudowana kanalizacja sanitarna ciśnieniowa i grawitacyjna oraz dwie stacje podciśnieniowe. „Powstanie ponad 37 km sieci kanalizacyjnej, z której będzie korzystać prawie 5 tysięcy mieszkańców” – poinformowała.

Gminę i miasto Odolanów zamieszkuje prawie 14 tysięcy mieszkańców. Do tej pory kanalizację posiada zaledwie 13,5 proc. gospodarstw. Funkcjonująca oczyszczalnia nie spełnia nawet najniższych norm jakości wypływających z niej ścieków. „Tymczasem gmina i miasto są położone częściowo na obszarach chronionego krajobrazu Natura 2000” – przypomniała Pilarczyk-Dworaczyńska.

Miejscowy samorząd liczy, że inwestycja poprawi warunki życia i zdrowia mieszkańców oraz zwiększy konkurencyjność gospodarczą. Samorządowcy przekonują, że prawidłowe oczyszczanie ścieków zmniejszy negatywne oddziaływanie na środowisko, w tym na tereny chronione położone w bezpośrednim sąsiedztwie gminy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.