PARTNER PORTALU
  • BGK

Odor: uciążliwe zapachy: Czy będzie ustawa antyodorowa?

  • pt    26 października 2017 - 10:22
Odor: uciążliwe zapachy: Czy będzie ustawa antyodorowa?
Organy Inspekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej (fot. flickr.com/xJasonRogersx)

Prezydent Andrzej Duda uratuje ustawą mieszkańców Siemianowic Śląskich? Chodzi dokładnie o ustawę antyodorową, o którą zaapelował do głowy państwa prezydent Siemianowic Rafał Piech.
• Samorządowcom brakuje narzędzi, żeby walczyć z firmami emitującymi uciążliwe zapachy.

•  O wprowadzeniu takiej ustawy mówi się od ponad 10 lat.

• Teraz prace ruszyły, na razie projektem zajmuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

- U nas w mieście jest jedna firma, która utrudnia życie mieszkańcom - mówił w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary prezydent Siemianowic Śląskich.

Dlatego prezydent Siemianowic skierował list do prezydenta i premier z apelem o przygotowanie uchwały antyodorowej.

Rafał Piech przyznał, że samorządy bez zmian w prawie nie są w stanie walczyć z firmami, które emitują uciążliwe dla mieszkańców zapachy.

- Są oczywiście instytucje, jak WIOŚ, Urząd Marszałkowski, które wykonują swoje prace, ale jak firma ma stosowne pozwolenia, to nic nie można zrobić, nie ma zapisu, który reguluje normy odorowe.

Jak dodał, samorządowcom brakuje po prostu narzędzi, nie mamy możliwości, żeby z tym walczyć.

O ustawie odorowej mówi się od ponad 10 lat, żadna z prób jej przygotowania nie zakończyła się jednak powodzeniem.

- Mam nadzieję, że teraz jest dobry czas, żeby wreszcie to zrobić – mówił prezydent Siemianowic w Radiu Piekary.

Rafał Piech jest optymistą, bo jak mówi odpowiedź z Kancelarii Prezydenta i rządowej otrzymał już po kliku dniach. – Jak napisano, sprawa została skierowana do Ministerstwa Środowiska, z adnotacją do realizacji – mówi prezydent.

Będzie ustawa

W lipcu minister środowiska udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej.

Organy Inspekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej.

Najwięcej z nich dotyczyło m.in. eksploatacji oczyszczalni ścieków, wykorzystywania komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie oraz nieprzestrzegania przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. Skargi dotyczyły ponadto: ferm zwierząt, zakładów przemysłowych, składowisk odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami.

Skąd tak duża liczba interwencji? Czy przybywa nam uciążliwych zakładów? 

GIOŚ tłumaczy, że wynika to raczej z rosnącej świadomości społecznej, migracji ludzi z miast na tereny wiejskie oraz rozbudowy przestrzennej miast, która powoduje zbliżanie się osiedli do fabryk i hal.

Podejmowane przez inspektorat kontrole mają na celu zidentyfikowanie źródeł uciążliwości zapachowej. Wskazują na zaniedbania w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. niewłaściwe magazynowanie odpadów czy niewłaściwe postępowanie z nawozami naturalnymi. Nie oznacza to jednak, że rozwiązują problem.

Minister środowiska uznając, że skala zjawiska rośnie, udzielił Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska upoważnienia do opracowania i prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, która regulować będzie postępowanie mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej.

- Prace nad ustawą mają uwzględniać już istniejące dokumenty nieposiadające mocy prawnej, jakimi są opracowany w Ministerstwie Środowiska - Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, ekspertyzy, m.in. "Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej", a także projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej, który został opracowany 10 lat temu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska – tłumaczy GIOŚ.

W związku z postępem w zakresie monitorowania i technologii, Inspekcja Ochrony Środowiska bazując na projekcie ustawy sprzed 10 lat, planuje uwzględnić w swoich pracach szereg nowych rozwiązań pozwalających określić stopień uciążliwości odorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-10-26 17:19:39

    Mnożenie bytów?