PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpadowe manewry gmin na finiszu

  • PAP/GK    11 sierpnia 2012 - 12:53
Odpadowe manewry gmin na finiszu

Samorządy gorączkowo szykują się do wdrożenia ustawy śmieciowej. Ogłaszają przetargi na wybór firm odbierających odpady, pracują nad stawkami opłat, planują kampanie informacyjne. Oto raport z mobilizacji przed rewolucją śmieciową.
Zgodnie z wymaganiami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 lipca 2013 r. gminy będą pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewnią świadczenie usług na odbiór odpadów. Do tego czasu muszą zostać rozstrzygnięte przetargi na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości oraz podpisane umowy między samorządem a przedsiębiorcami.

Czytaj też: To przez wolny rynek w gospodarce odpadami grożą nam kary

Podkarpacie w pełnej gotowości

Na Podkarpaciu na przełomie roku samorządy wybiorą firmy, które zajmą się odbiorem odpadów komunalnych. Niektóre zakłady gospodarki komunalnej zastąpią spółki prywatne. Samorządowcy obawiają się wzrostu cen za wywożenie śmieci. „Będą powstawały konsorcja, które zajmą się wywozem odpadów i które będą dyktować warunki gminom, czyli mieszkańcom” – ocenił wójt Dydni k. Brzozowa, Jerzy Adamski.

Czytaj też: Chcą referendum ws. opłaty śmieciowej

W liczącej ponad 8 tys. mieszkańców Dydni odbiorem śmieci od lat zajmuje się podlegający samorządowi zakład gospodarki komunalnej. Gmina wyposażyła go ostatnio m.in. w specjalistyczny samochód, który kosztował 630 tys. zł. „Nasz zakład nie spełnia jednak wymogów znowelizowanej ustawy i nie będzie mógł przystąpić do przetargu” – dodał Adamski. Wójt obawia się, że zmiana firmy może prowadzić do podwyżki opłat.

Czytaj też: Kto zapłaci za zagospodarowanie odpadów komunalnych?

Podwyżki opłat nie wyklucza też wójt gminy Korczyna k. Krosna Jan Zych. „Opłaty będą wyższe m.in. z uwagi na konieczność segregacji śmieci. Robimy jednak wszystko, żeby nie były one drastyczne” – zauważył Zych.

Jego zdaniem, koszty może podnieść także brak konkurencji wśród podmiotów zajmujących się zagospodarowaniem odebranych odpadów. „Na Podkarpaciu praktycznie nie będzie możliwości wyboru. Jest to nasze główne zastrzeżenie wobec nowej ustawy” – podkreślił.

Czytaj też: Przetargi na odpady to konieczność

Aktualnie w Korczynie śmieci wywozi firma prywatna, która ma umowy z mieszkańcami. W Dydni, Korczynie, a także w Jaśle i Krośnie przetargi, które zadecydują o wyborze firm, odbędą się na przełomie roku.

„W Jaśle obecnie przygotowywane są projekty uchwał, które wprowadzą nowy system. Budowana jest również odpowiednia baza danych niezbędna do jego prowadzenia. Funkcjonujący aktualnie w Jaśle system gospodarki odpadami komunalnymi jest zbliżony do nowego” – zaznaczył kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w tym mieście Marcin Gustek.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ps, 2012-08-22 09:51:00

    "Górne stawki opłat za odbiór odpadów (których przedsiębiorcy nie mogą przekraczać) w Lublinie uchwaliła rada miejska." Tak ale ktoś zapomniał dopisać że to było w 2008 roku i do tej pory nic nie jest uchwalone (potwierdzone w RM) więc proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. ...  rozwiń