PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpadowe problemy w kolorze zielonym

  • GK    28 sierpnia 2012 - 17:39
Odpadowe problemy w kolorze zielonym

Po uchwaleniu odpowiedniego regulaminu odpady zielone z parku mogą być kompostowane w istniejącej instalacji.
Na terenie parku powstają odpady zielone z pielęgnacji parku. Czy odpady te powinny trafiać do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, czy dalej mogą być kompostowane w kompostowni parku?

Czytaj też: Przetargi na odbiór odpadów do trybunału

Park na swoim terenie wykonuje te usługi we własnym zakresie. Do tej pory odpady kompostowane były w kompostowni będącej własności parku posiadającej decyzję prezydenta miasta na odzysk odpadów.

Wytwórca odpadów niebędący właścicielem nieruchomości, na której odpady powstają będzie mógł, w przypadku braku odmiennych postanowień regulaminu zagospodarować odpady zielone na obszarze regionów gospodarki odpadami komunalnymi w innej instalacji niż regionalna instalacja przekształcania odpadów komunalnych  - wynika z ekspertyzy ministerstwa środowiska.

Obowiązek przekazania do RIPOK spoczywa jedynie na podmiotach odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.


W odpowiedziach na pytania zgłoszone przez urzędy marszałkowskie zostało wskazane, że wytwórca odpadów niebędący właścicielem nieruchomości, na której odpady powstają będzie mógł, w przypadku braku odmiennych postanowień regulaminu zagospodarować odpady zielone na obszarze RGOK w innej instalacji niż RIPOK.

- Obowiązek przekazania do RIPOK spoczywa jedynie na podmiotach odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości – czytamy w ekspertyzie resortu środowiska.

Zgodnie z art. 9e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tylko odpady odbierane od właścicieli nieruchomości (m.in. zielone) mają trafiać do instalacji regionalnej. Po uchwaleniu odpowiedniego regulaminu odpady zielone z parku mogą być kompostowane w istniejącej instalacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.