PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpady biodegradowalne: Cenna lekcja dla mieszkańców Chrzanowa

  • MN    7 kwietnia 2017 - 14:48
Odpady biodegradowalne: Cenna lekcja dla mieszkańców Chrzanowa
Ścięta trawa, liście czy obierki z kuchni mogą trafiać do kompostownika, a tam - rozkładając się - tworzyć naturalny nawóz. (fot. Eneris)

Mądrą gospodarkę odpadami można uprawiać we własnym domu.
• Mieszkańcy Chrzanowa biorący udział w specjalnych warsztatach dowiedzieli się o wszelkich zaletach, jakie wynikają z kompostowania.

• W zajęciach organizowanych m.in. przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie, mówiono jak uprawiać warzywa, zioła i kwiaty na bazie własnego kompostu.

• Po świętach odbędą się kolejne zajęcia  i wydarzenia poświęcone nauce kompostowania.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie oraz PlantiCo zorganizowały warsztaty podczas których mieszkańcy Chrzanowa dowiedzieli się, jak efektywnie i ekologicznie uprawiać warzywa, zioła i kwiaty w przydomowych ogródkach i na balkonie, korzystając z przygotowanego własnymi siłami kompostu. Uczestnikami warsztatów byli mieszkańcy Kościelca oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy, na który składały się nasiona polskich odmian warzyw i ziół, przygotowane przez organizatorów spotkań oraz broszurę z praktycznymi wskazówkami dla amatorów ogrodnictwa.

Czytaj też: Komisja Europejska o dobrych praktykach w gospodarce odpadami

Ważna lekcja płynąca z zajęć dotyczyła odpadów biodegradowalnych oraz tego, że w zasadzie trudno jest je nazywać „odpadami” w klasycznym tego słowa znaczeniu.

Podczas warsztatów zwracano uwagę, ze ścięta trawa, liście czy obierki z kuchni mogą trafiać do kompostownika, a tam - rozkładając się - tworzyć naturalny nawóz stosowany do uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Dzisiaj często o tym zapominamy i surowce, które mogą być ponownie wykorzystywane, wyrzucamy do śmietników.

— W czasie dwóch wieczornych spotkań zachęcaliśmy mieszkańców Chrzanowa do powrotu do dobrego zwyczaju kompostowania i uprawiania warzyw, ziół i kwiatów w przydomowych ogródkach i na parapetach, na bazie tego właśnie nawozu – tłumaczy Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w firmie Eneris, pod marką której działa ZGOK w Balinie.

Czytaj też: Narodowy Fundusz odmówił dofinansowania rekultywacji wysypisk

Organizatorzy warsztatów przygotowali też inne zajęcia z zakresu kompostowania. Już po świętach przedszkolaki w Chrzanowie z pomocą rodziców założą swój pierwszy ogródek, a na placu przy Miejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbędzie się specjalne wydarzenie - „Qulturalny warzywniak”.

Będzie to impreza otwarta dla wszystkich mieszkańców, na której pojawi się okazja do porozmawiania z ekspertami ds. upraw przydomowych i kompostowania. Najmłodsi mieszkańcy, pod okiem swoich wychowawców i specjalistów, wysadzą swoje pierwsze sadzonki, a chętni zobaczą, jak zbudować i użytkować kompostownik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.