PARTNER PORTALU
 • BGK

Odpady: ceny rosną i będą rosły

 • Piotr Toborek    29 marca 2016 - 13:20
Odpady: ceny rosną i będą rosły
Ceny za odbiór odpadów komunalnych rosną także dlatego, że mieszkańcy nie segregują śmieci (fot.fotolia.pl)

• Opłaty za odbiór odpadów komunalnych rosną od kilku miesięcy w wielu gminach.
• Jak przewidują eksperci, podobnych decyzji trzeba się spodziewać w kolejnych samorządach.
• Nie widać działań, które mogłyby zapobiec podwyżkom.
Rosną ceny odbioru odpadów. Mieszkańcy wielu gmin muszą się liczyć z wydatkami wyższymi o 30, a czasami i 40 procent.

Przykładów podwyżek z ostatnich miesięcy nie brakuje. W Czeladzi rada miejska podwyższyła opłaty za odbiór i wywóz odpadów z 7 do 13 złotych, Wojkowice po przetargu zmuszone były podnieść cenę za wywóz śmieci z 9 do 13 złotych.

W styczniu radni gminy Lubin podjęli decyzję o podniesieniu stawek – podwyżka związana jest z rosnącymi kosztami gospodarowania odpadami – koszty wzrosną o 3 złote na mieszkańca.

W Białej Podlaskiej opłata wzrosła z 5 zł do 8 zł. Za odpady niesegregowane mieszkańcy płacą 20 zł od osoby, a niedawno było to tylko 8 zł.

W gminie Świdnica ceny wzrosły o 2 zł (z 8 na 10 zł). W Gorzowie Wielkopolskim podwyżka wyniosła od 3 do 5 zł (13 zł od osoby za odpady zbierane w sposób selektywny, wcześniej 9).

Od stycznia mieszkańcy Dąbrowy Górniczej płacą 12 zł za śmieci segregowane (podwyżka o 20 procent) i 20 zł za niesegregowane (33 procent więcej).

Niby podwyżki wielkie nie są, ale w skali roku robią znaczącą różnicę – w Dąbrowie 4-osobowa rodzina za segregowane śmieci zapłaci w sumie więcej o 96 zł, natomiast za niesegregowane o 240 zł.

W Jaworznie stawka od lutego to 15 zł za śmieci segregowane i aż 29 zł za odpady niesegregowane. Wcześniej było to odpowiednio 11 i 23 zł. W Rudzie Śląskiej opłaty wzrosły z 9 do 12 zł i z 17 do 20 zł.

Na terenie Międzygminnego Związku Gospodarka Komunalna obejmującego Chrzanów, Trzebinię i Libiąż od początku marca cena wzrosła do 20 zł (z 15 zł) za odpady nieposegregowane. Opłata za śmieci segregowane teraz to 11 zł, przed podwyżką 8,70 zł.

Z 10 na 14 i z 16 na 20 zł opłata podskoczyła w Chorzowie. W Piekarach Śląskich podwyżka też jest znacząca: w 2015 r. mieszkańcy płacili 9,8 zł za śmieci segregowane i 13 zł za śmieci niesegregowane, dzisiaj muszą wydać 13 lub 18 zł.

Więcej przykładów? Można mnożyć. Ważniejsze jest jednak pytanie co się dzieje...

Dlaczego rosną opłaty za odbiór śmieci?

– Ustalanie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami należy do kompetencji gminy, zatem każdą podwyżkę warto rozpatrywać indywidualnie. Jest ona bowiem konsekwencją zaniechań lub decyzji podejmowanych w przeszłości – zauważa ekspert Instytutu Sobieskiego Tomasz Styś.

Styś zwraca jednak uwagę na nałożenie się kilku czynników rynkowych i regulacyjnych, które powodują, że dalszy wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce można uznać za bardzo prawdopodobny.

– Pierwszym z nich jest konsolidacja na rynku zagospodarowania odpadów związana z ustawową likwidacją instalacji zastępczych. Po drugie, wprowadzony z początkiem roku zakaz umieszczania na wysypiskach odpadów kalorycznych powoduje, że ok. 30 proc. odpadów, które wcześniej trafiały do relatywnie taniego składowania, jest obecnie dostarczane do spalarni lub cementowni w celu ich termicznego przekształcenia, co jest technologią znacznie droższą – wylicza ekspert.×
KOMENTARZE (8)

 • dociekliwy, 2016-03-30 11:13:34

  Do kerf: a w których krajach nie płaci się za odpady? Podaj chociaż jeden. Oczywiście mówimy o legalnych systemach a nie dziurze w ziemi
 • POmroczność jasna..., 2016-03-29 21:21:17

  Do kerf: w innych krajach nie ma przetargów, nie ma więc opłat śmieciowych, są za to wynagrodzenia za odpady - kto dużo generuje odpadów - temu więcej płacą...
 • ... szkoda słów..., 2016-03-29 21:16:02

  Do realista: troską prywatnych firm śmieciowych jest zatrzymanie wzrostu zysków i jak najniższe ceny usług bo istotą biznesu prywatnego jest działalność non profit... To firmy komunalne windują ceny aby zaspokoić apetyty radnych, urzędników i szefów gmin. Tak więc trzeba jeszcze sprywatyzować wodoc...iągi w przetargach - aby tak jak w odpadach spadły ceny comiesięcznych opłat obywatelskich...  rozwiń