PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpady komunalne, segregacja: To rozwiązanie ułatwia segregowanie śmieci niepełnosprawnym

  • bad    19 października 2017 - 19:26
Odpady komunalne, segregacja: To rozwiązanie ułatwia segregowanie śmieci niepełnosprawnym
Statuetka w konkursie o Puchar Recyklingu. Fot. mat. prasowe

Pionierski projekt od momentu zainicjowania zwraca uwagę zarówno branży komunalnej, ekspertów w obszarze odpowiedzialnego biznesu, jak i opinii publicznej. Potwierdzeniem tego są zdobyte wyróżnienia.
• Działania edukacyjne Grupy Eneris, w tym program „Segreguję ­- nie widzę przeszkód”, zdobyły główną nagrodę XVIII edycji konkursu o Puchar Recyklingu.

• Lokalne i ogólnopolskie projekty prowadzone w ubiegłym roku przez Eneris zostały wybrane spośród inicjatyw zgłoszonych w kategorii „edukacja recyklingowa”.

• Wręczenie nagród odbyło się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon w Poznaniu (16-17 października).

 

Zgodnie z ideą zawartą w słowach „Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj” Eneris prowadzi szereg działań edukacyjnych zachęcających do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska. Wiedzę na temat tego, jak to robić, przekazuje dzieciom w czasie lekcji na ścieżkach edukacyjnych, w czasie eko- przedstawień teatralnych czy konkursów dla uczniów.

Organizacje społeczne i lokalni aktywiści biorą udział w Programie Grantowym Eneris, a pracownicy w prowadzonej corocznie Akademii Eneris. Najbardziej znanym projektem jest „Segreguję - nie widzę przeszkód” - pierwsza inicjatywa w polskiej oraz europejskiej branży komunalnej mająca na celu wspieranie osób niewidomych i słabowidzących w segregowaniu odpadów.

Eneris, pomysłodawca i realizator programu „Segreguję – nie widzę przeszkód”, w grudniu ubiegłego roku wprowadził na polski rynek naklejki na pojemniki w pełni czytelne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dzięki zaprojektowaniu ich zgodnie z zasadami uniwersalnego (napisy w alfabecie Braille’a, piktogramy, kontrastowe kolory) ułatwiają one segregowanie odpadów nie tylko niewidomym i słabowidzącym, ale również osobom starszym oraz nieumiejącym jeszcze czytać dzieciom.

Pionierski projekt od momentu zainicjowania zwraca uwagę zarówno branży komunalnej, ekspertów w obszarze odpowiedzialnego biznesu, jak i opinii publicznej. Potwierdzeniem tego są zdobyte wyróżnienia, takie jak medal Międzynarodowych Targów Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Ekotech oraz zaliczenie programu przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu do najlepszych dobrych praktyk polskiego biznesu.

Idea segregowania bez barier z każdym dniem zyskuje nowych zwolenników - w całej Polsce do tej pory oznaczono w ten sposób kilka tysięcy miejsc w ponad 40 lokalizacjach rozsianych po całym kraju.

By otrzymać naklejkę, osoba niewidoma i słabowidząca, a także każdy popierający ideę segregowania bez barier, powinien zgłosić się do Centralnego Biura Obsługi Klienta Eneris, pisząc na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38. Pod wskazany adres zostanie wysłany zestaw sześciu naklejek przeznaczonych do oznaczenia pojemników z różnymi rodzajami odpadów (bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie, zmieszane).

Od 1 lipca na terenie całego kraju wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory śmieci dzielimy na cztery frakcje.

Do pojemnika lub worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Aby ułatwić segregację odpadów według wspólnego systemu, Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalne grafiki na kosze na śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-10-20 09:15:50

    Biznes śmieciowy, powiązany z władzami, blokuje recykling. Wolą spalanie. Dlatego szansą są inicjatywy oddolne, edukacyjne, zanim się zatrujemy.