PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpady z Bielawie paliwem alternatywnym dla cementowni

  • AW    27 marca 2015 - 13:53
Odpady z Bielawie paliwem alternatywnym dla cementowni
Umowę na udzielnie unijnego wsparcia podpisali prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i Tadeusz Drozdowski, właściciel Zakładu Usług Komunalnych w Pieszycach (to instytucja, którą zarządza ECO Bielawa). fot.mat.pras.

Odpady komunalne z powiatu dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, strzelińskiego i kłodzkiego zamiast trafić na składowiska zostaną wykorzystane do produkcji cementu. To dzięki rozbudowie linii sortowniczej tamtejszego Ekologicznego Centrum Odzysku.
Ponad 5,7 mln zł (z czego unijne dofinansowanie wynosi ok. 4 mln zł) ma kosztować rozbudowę linii sortowniczej, na którą trafiają odpady komunalne zmieszane z Bielawy.

Nowe urządzenia, m.in. separatory magnetyczne, przesiewacz i rozdrabniarka umożliwią oddzielanie złomu od reszty odpadów. W efekcie będą pozyskiwanie aluminium i stal. Pozostałe po sortowaniu odpadów, m.in.: tkaniny, drewno i tworzywa centrum będzie przekazywać jako surowiec do produkcji paliwa alternatywnego. Zostanie ono wykorzystane m.in. w procesie produkcji cementu.

- Zakład zainwestuje także w budowę instalacji do kompostowania odpadów: specjalnych tuneli, placów dojrzewania kompostu i stawu gromadzącego odcieki. Odpady dzięki kompostowaniu zmniejszą swoją wagę i objętość. W efekcie mniejsza będzie ich ilość przeznaczona na składowisko - informuje dolnoslaski WFOŚiGW, który pośredniczy w przekazaniu unijnej dotacji.

Ekologiczne Centrum Odzysku odpadów ECO Bielawa, w którego rozbudowie pomoże dotacja z unijnego konkursu, rocznie przyjmuje około 60 tys. ton odpadów komunalnych od ponad 155 tys. mieszkańców. Centrum planuje, że dzięki nowym inwestycjom, które zostaną zrealizowane do końca 2015 r., ilość odpadów przekazywana na składowiska zmniejszy się o około 36 proc. w stosunku do odpadów przyjętych w ciągu roku.

Bielawskie Centrum, które działa od 2013r. ma status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Zgodnie z przepisami RIPOK musi przetwarzać odpady z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. osób i spełniać wymagania najlepszej dostępnej techniki i technologii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.