PARTNER PORTALU
  • BGK

Odśnieżanie ulic w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl (Kaja Kurczewska)    17 listopada 2011 - 09:54
Odśnieżanie ulic w Swarzędzu

Rozstrzygnięto przetarg na zimowe utrzymanie dróg miasta i gminy Swarzędz. Ulice odśnieżać będzie firma z Poznania.
Choć jeszcze do niedawna za oknem temperatury sięgały 16 stopni i przygrzewało słońce, władze miasta już myślą o nadchodzącej zimie. Ubiegłe lata nauczyły kierowców i użytkowników komunikacji publicznej, że nawet niewielkie przymrozki potrafią skutecznie i nawet na kilka godzin sparaliżować ruch uliczny.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, temperatura spadła już do zaledwie kilku stopni w dzień i poniżej zera w nocy. Może się więc zdarzyć, że mróz i śnieg znowu zaskoczą drogowców. Aby temu zapobiec, gmina zorganizowała przetarg na odśnieżanie Swarzędza i okolic.

Dotychczas za odśnieżanie ulic w Swarzędzu odpowiedzialna była lokalna firma Budownictwo Drogowe Krug. Firma ta także w tym roku stanęła do przetargu. Jednak przetarg wygrało poznańskie przedsiębiorstwo Technika Grzewcza sp. z o.o. Kryterium jakim kierowały się władze miasta to przede wszystkim stosunek ceny usługi do jej jakości. Zwycięska oferta przedstawiona przez poznańską firmę opiewa na kwotę 696.212,39 zł, podczas gdy firma swarzędzka zaproponowała cenę znacznie wyższą – 1.152.706 zł.

Z jednej strony, trudno dziwić się gminie, że wybrała ofertę znacznie bardziej konkurencyjną. Oszczędności, jakie dzięki temu znajdą się w kasie miasta, będzie można zapewne przeznaczyć na inne potrzebne inwestycje lub konieczne dofinansowania. Z drugiej jednak strony, decyzja o zatrudnieniu poznańskiej firmy zamiast lokalnej, spotkała się z dość żywymi reakcjami mieszkańców Swarzędza, którzy nazywają wybór kontrowersyjnym, a nawet dość niepewnym w skutkach.

Nie wiadomo, jak z dość trudnym zadaniem odśnieżania poradzi sobie wykonawca spoza gminy. Poznań jest wszak oddalony od Swarzędza o 14 km. W przypadku nagłych zmian atmosferycznych, o płynności ruchu lub jego kompletnym wstrzymaniu decyduje zarówno szybkość podejmowania strategicznych decyzji, jak i faktycznej reakcji, czyli wysłania w dane miejsca sprzętu odśnieżającego.

Czy wynajęcie wykonawcy spoza gminy sprawdzi się? Czy poznańska firma podoła wyzwaniu odśnieżania Swarzędza? Czekamy na Wasze komentarze i opinie w tej sprawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.