PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwołania w sprawie przetargu na wywóz śmieci w stolicy

  • PAP    20 września 2013 - 07:20
Odwołania w sprawie przetargu na wywóz śmieci w stolicy

Firmy Byś oraz Remondis odwołały się w czwartek do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na wywóz śmieci w Warszawie.
„W poniedziałek lub najpóźniej we wtorek odwołania trafią do składu orzekającego, który raz jeszcze zweryfikuje dokumenty. Dopiero wtedy zostanie wyznaczony termin rozprawy" - powiedziała rzeczniczka KIO Małgorzata Stręciwilk.

Dodała, że KIO ma 15 dni na rozpatrzenie odwołań od daty wpłynięcia skarg.

Pytana o szczegóły dotyczące odwołań powiedziała, że firmy te zapowiadały wcześniej, iż skargi będą dotyczyły rażąco niskiej ceny.

W przetargu. na wywóz śmieci Warszawa została podzielona na dziewięć rejonów, a o umowę z ratuszem rywalizowało pięć firm: Remondis, MPO, Sita, Lekaro i Byś. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że od lutego 2014 r. śmieci od warszawiaków mają odbierać firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO.

Sam przetarg na odbiór i wywóz śmieci w stolicy ma długą historię. W połowie lipca ratusz opublikował nową specyfikację istotnych warunków zamówienia. (SIWZ) po tym, jak Krajowa Izba Odwoławcza na początku czerwca zakwestionowała niektóre zapisy poprzedniej specyfikacji i nakazała ich poprawienie. W nowej specyfikacji ratusz zdecydował, że jedynym kryterium przetargu będzie cena.

Te zmienione zasady zostały zaskarżone po raz drugi. Zajmująca się odbiorem i przetwarzaniem odpadów komunalnych firma Byś argumentowała, że postępowanie nie gwarantuje wyboru najlepszej metody zagospodarowywania odpadów. W połowie sierpnia KIO oddaliła jednak to odwołanie.

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej do 1 lipca br. gminy miały przeprowadzić przetargi. na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie udało się to m.in. w Warszawie, gdzie do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy.

W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

W związku problemami z wdrażaniem nowego sytemu śmieciowego w stolicy na początku czerwca do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak. Zastąpił go burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Maximus Seregatus, 2013-09-29 20:00:09

    Konkretnie!!! Patrzcie w google.pl na hasło "bezbłędnie do kosza"
  • sortownik - smieciarz , 2013-09-20 13:06:58

    Konkretnie !!! WŁADZE WARSZAWY ---/ BUFETOWA/ --NIE PANUJA NAD SWOIMI DURNOWATYMI PRZETARGAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 ODWOŁANIA SŁUSZNE !!!! NAJNIŻSZA CENA TO (...) !!! ODBIÓR - WYWÓZ --OK!!! A ,CO Z SORTOWANIEM - UTYLIZACJA ????