PARTNER PORTALU
  • BGK

Odwołano wiceprezes Kolei Śląskich

  • PAP    18 lutego 2013 - 18:14
Odwołano wiceprezes Kolei Śląskich

Rada Nadzorcza spółki Koleje Śląskie odwołała Annę Patalong ze stanowiska wiceprezesa zarządu. Urząd Marszałkowski poinformował, że decyzja ma związek ze złożonym przez marszałka woj. śląskiego wnioskiem do prokuratury przeciwko b. zarządowi Kolei Śląskich.
Po odwołaniu 13 grudnia ubiegłego roku - w związku z chaosem na torach - zarządu Kolei Śląskich, Anna Patalong zachowała swoje stanowisko, wchodząc w skład nowego zarządu.

"Do czasu wyjaśnienia na drodze prawnej okoliczności zarządzania Kolejami Śląskimi, reprezentowanie ich przez osoby objęte wnioskiem jest nieuzasadnione i może godzić w wizerunek spółki" - poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Czytaj też:  Zarząd Kolei Śląskich popełnił przestępstwo?

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzedni zarząd Kolei Śląskich zostało złożone w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach 11 lutego - o czym dzień później poinformował marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

Nadużycie posiadanych uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez zarząd Kolei Śląskich oraz wyrządzenie szkody majątkowej spółce oraz samorządowi Województwa Śląskiego - to główne zarzuty, które znalazły się w tym wniosku. Marszałek argumentował wówczas, że "kłopoty finansowe, szczególnie te grudniowe były spowodowane niewłaściwym działaniem zarządu Kolei Śląskich i zaciąganiem przez niego zobowiązań finansowych, do których nie miał uprawnień".

Czytaj też: Koleje Śląskie czeka restrukturyzacja

Całość przewozów spółka Koleje Śląskie przejęła w regionie 9 grudnia ub. roku. Z powodu kłopotów z taborem, awarii oraz błędów organizacyjnych firma nie poradziła sobie z pełną realizacją rozkładu jazdy; początkowo odwoływano ok. 90 kursów pociągów dziennie - wysyłając zamiast nich autobusy.

W efekcie grudniowego chaosu stanowisko stracił m.in. prezes Kolei Śląskich, kiedy wyszło na jaw, że zataił fakt trwania wytoczonego mu procesu dotyczącego działania na szkodę spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, którą kierował ponad 10 lat temu. Do dymisji podał się marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz (PO). Obecny marszałek - w dniu, w którym powiadomił o złożeniu wniosku do prokuratury - powiedział, że nie przewiduje złożenia zawiadomienia ws. byłego marszałka, ponieważ "za decyzje odpowiadają organy statutowe spółki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.