PARTNER PORTALU
 • BGK

Oferta w przetargu znaczenie niższa od szacunków miasta

 • PAP    19 kwietnia 2013 - 18:01
Oferta w przetargu znaczenie niższa od szacunków miasta

Zagospodarowanie odpadów 140-tysięcznej Rudy Śląskiej przez najbliższe półtora roku ma kosztować 28,5 mln zł - wynika z jedynej oferty, jaka wpłynęła na ogłoszony w tej sprawie przetarg. To blisko 35 proc. mniej, niż szacował wcześniej samorząd tego miasta.
Władze Rudy Śląskiej, na podstawie dostępnych danych z rynku, szacowały, że wartość całego zamówienia to ok. 43,3 mln zł. Złożona oferta - jeszcze niezatwierdzona - opiewa na kwotę niższą o blisko 15 mln zł. Nie oznacza to jednak automatycznej obniżki wysokości opłat, jakie za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy. Mogłoby to jednak nastąpić w przyszłości, gdy nowy system zacznie już działać, a koszty faktycznie będą znacząco niższe od zakładanych.

Ogłoszony w marcu przetarg na wybór firmy, która zajmie się zagospodarowaniem odpadów w Rudzie Śląskiej, wynikał z wymogów tzw. ustawy śmieciowej. Zgodnie z nią od 1 lipca br. za wywóz i zagospodarowanie odpadów będą odpowiadać samorządy, które muszą wyłonić zajmujące się tym firmy.

W piątek minął termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez władze Rudy Śląskiej. To jeden z najbardziej zaawansowanych w regionie przetargów w tej dziedzinie. Wpłynęła jedna oferta, złożona przez konsorcjum, którego członkowie także obecnie dominują na rudzkim rynku; tworzą je Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i firma Van Gansewinkel.

Jeżeli oferta okaże się poprawna pod względem formalnym, z konsorcjum zostanie podpisana umowa. W ciągu półtora roku firmy mają odebrać ok. 102 tys. ton śmieci od 140 tys. mieszkańców miasta.

W specyfikacji przetargowej określono liczne warunki, które musiały spełniać podmioty uczestniczące w przetargu. Wymagane było m.in. doświadczenie w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. Przy ocenie oferty komisja przetargowa sprawdzi też, czy wykonawca dysponuje niezbędnym sprzętem. Na ulice powinno wyjechać m.in. 10 śmieciarek do odbioru śmieci zmieszanych, jedna tzw. myjka do dezynfekcji pojemników na odpady oraz trzy samochody do odbierania segregowanych śmieci.

Czytaj też: Dobra specyfikacja pzowoli uniknąć późniejszych problemów ze śmieciami

"Wymagamy m.in., by pojazdy były wyposażone w urządzenia monitorujące ich lokalizację, czas pracy oraz przebytą drogę. W ten sposób będziemy w stanie odtworzyć i przeanalizować historię pracy sprzętu i sprawdzić, czy wykonawca we właściwy sposób wywiązuje się z umowy" - wskazała w piątek naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w rudzkim urzędzie miasta Ewa Wyciślik.

W ramach wykonywanej usługi firma wyposaży też nieruchomości w pojemniki na śmieci. W 2012 roku w Rudzie Śląskiej wytworzono 50,5 tys. ton odpadów komunalnych, w tym ponad 78 ton makulatury, 234 tony tworzyw sztucznych, 408 ton szkła oraz ponad 2 tony przeterminowanych leków. W tym też czasie w gminie udało się też pozyskać z odpadów 6,1 tys. ton biomasy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-04-22 22:25:01

  Proszę obliczyć ile % odzyskano surowców z masy odpadowej - to więcej jak wstyd.. Miasto posiada segregatornię lecz maja złą technologię, na mej stronie jest innowacyjna opatentowana technologia. Za odbiór 1 Mg odpadów winna być cena max 80.0 pln Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl
 • 777, 2013-04-22 21:48:48

  Dlatego najlepszym weryfikatorem jest wolny rynek, z rolą urzedników ograniczoną do minimum.
 • pllo, 2013-04-22 15:00:16

  Najlepszym rozwiązanie jest rynek usług od którego zdecydowanie odchodzimy i czy beneficjentem będzie podmiot kontrolowany przez lokalnych urzędników czy biznes z zagranicy to już mniejszy problem. Sprzedaliśmy wszystko jak leci dlaczego mają pozostać nam śmieci? W końcu jesteśmy obawatelami UE. Ka...żdy podmiot nire gorszy od gminneg. Jakoś mi się wierzyć jh9e chce że te pieniądze pozostawione gminie wrócą dop mnie. Jak ich od jakiegoś czasu obseruję to nijak z podziwu wyjść nie mogę, żę tak głup[io rządzić możnas. Może to wynik selekcji i naboru z klucza partyjnego?  rozwiń