PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogrzewanie mieszkania i domu, rachunki: Jak ograniczyć koszty i oszczędzić?

  • Newsrmtv.tv/AT    21 marca 2017 - 07:44
Ogrzewanie mieszkania i domu, rachunki: Jak ograniczyć koszty i oszczędzić?
Jednej czwartej Polaków nie stać na ogrzewanie. Jest sposób by zmniejszyć rachunki za ciepło (fot.pixabay.com)

- Wielu właścicieli domów i mieszkań niepotrzebnie ponosi nadmierne koszty ogrzewania domów – prawdopodobnie dlatego, że nie zastanawiają się, jak mogliby lepiej nim zarządzać lub z powodu używania starszych technologii grzewczych - mówi Wojciech Krajewski, dyrektor sprzedaży na obszar Europy Wschodniej Honeywell Environmental & Energy Solutions.
• Ogromona ilość właścicieli domów przyznaje, że wzięła pożyczkę, skorzystała z karty kredytowej lub pożyczała pieniądze od rodziny lub przyjaciół, aby opłacić rachunki za ogrzewanie

• Takie doświadczenia ma za sobą ponad jedna czwarta (26 proc.) właścicieli domów i mieszkań w Polsce i Rumunii oraz 25 proc. na Węgrzech.

• Nieco lepiej jest na Słowacji (11 proc.) i w Czechach (9 proc.) – pokazał raport Honeywell Home Heating Habits.

• Problemem jest kiepskie zarządzanie i przestarzałe technologie grzewcze.

- Według przeprowadzonych przez nas badań w sześciu krajach Europy Wschodniej Polacy mają największy problem w regulowaniu rachunków za ogrzewanie. Wielu z nich bierze kredyty. Jest to wskaźnik największy w całej Europie Wschodniej – mówi Marek Arndt, dyrektor sprzedaży Honeywell Environmental & Energy Solutions.

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie Honeywell (NYSE:HON), lidera w dziedzinie ogrzewania i efektywności energetycznej, ujawniło, że wielu właścicieli domów i mieszkań w Europie Środkowej i Wschodniej płaci zawyżone rachunki za energię z powodu nieefektywnego ogrzewania.

W raporcie Honeywell Home Heating Habits, dotyczącym nawyków w ogrzewaniu mieszkań, poddano analizie zachowania ponad czterech tysięcy właścicieli nieruchomości w Czechach, Polsce, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Okazało się, że wielu z nich z trudem jest w stanie pokryć swoje rachunki za ogrzewanie. Ponoszą wysokie koszty energii, bezskutecznie próbując utrzymać idealną temperaturę, która często staje się nawet przyczyną domowych konfliktów.

Czytaj też: Ogrzewanie elektryczne będzie tańsze?

Na Węgrzech blisko połowa (48 proc.) właścicieli domów i mieszkań przyznaje, że nie podejmuje żadnych działań, aby zarządzać zużyciem energii przeznaczonej na ogrzewanie. Podobnie dzieje się w przypadku 43 proc. ankietowanych właścicieli nieruchomości w Rumunii i 34 proc. w Polsce. Mieszkańcy Czech i Słowacji w nieco większym stopniu zwracają uwagę na kontrolowanie ogrzewania; odpowiednio 31 proc. i 24 proc. właścicieli domów w tych krajach nie podejmuje działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej.

- Nasz sondaż dowodzi, że wielu właścicieli domów i mieszkań niepotrzebnie ponosi nadmierne koszty ogrzewania domów – prawdopodobnie dlatego, że nie zastanawiają się, jak mogliby lepiej nim zarządzać lub z powodu używania starszych technologii grzewczych. Wcześniejsze badania pokazują, że ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej łącznie odpowiada nawet za 82 proc. zużycia energii w gospodarstwie domowym. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciele zrozumieli, jak lepiej zarządzać ogrzewaniem, zmniejszyć zużycie paliwa i ograniczyć koszty, nie tracąc komfortu – mówi Wojciech Krajewski, dyrektor sprzedaży na obszar Europy Wschodniej Honeywell Environmental & Energy Solutions.×
KOMENTARZE (1)

  • stary, 2017-04-25 12:23:08

    I co wynika z tego pseudodziennikarskiego bełkotu? Że Rumuni mają gorzej niż my ? A Czesi są bardziej postępowi ? Nie szkoda czasu na pisanie takich artykułów? Nie lepiej było napisać co trzeba zrobić , konkretnie jakie rozwiązania zastosować, na co zwracać uwagę przy planowaniu budowy lub zak...upie grzejników? Ale do tego trzeba wiedzy a do wyprodukowania takiego bełkotu już nie. ŻENADA...  rozwiń