PARTNER PORTALU
  • BGK

Olkuskie wodociągi zawiadamiają prokuraturę

  • pt    22 lutego 2016 - 13:03
Olkuskie wodociągi zawiadamiają prokuraturę
Prokuratura zajmie się zanieczyszczeniem wody w olkuskich wodociągach. (fot.sxc.hu)

• Prokuratura zajmie się zanieczyszczeniem wody w olkuskich wodociągach.
• Wyniki pomiarów wskazują na prawdopodobieństwo przenikania ścieków bytowych, które zostały celowo wylane.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zawiadomiło prokuraturę rejonową w Olkuszu o możliwości popełnienia czynu zabronionego polegającego na zanieczyszczeniu wody poprzez wylanie ścieków z wozów asenizacyjnych do kanału na terenie osiedla Pakuska oraz w innych miejscach na terenie powiatu olkuskiego.

Do zdarzenia doszło 8 lutego, a jego następstwem był 24 godzinny kryzys związany z trudnościami w zaopatrzeniu w wodę prawie 80 tys. mieszkańców Olkusza i okolicznych gmin. Jak wynika z postępowania wyjaśniającego, winą za zanieczyszczenie ujęć wody dla Olkusza, nie można obarczyć Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Zespół kontrolujący stan zabezpieczeń ujęć wody i instalacji do jej przesyłu w ZGH „Bolesław”, złożony z przedstawicieli gmin, powiatu, ZGH „Boleslaw” oraz PWiK Olkusz, po przeanalizowaniu stanu monitoringu, sprawdzeniu dokumentacji i procedur jednoznacznie stwierdził, że nie doszło do ingerencji zewnętrznej, ani do błędu pracownika.

Sprawą otwartą pozostaje wyjaśnienie, w jaki sposób woda została skażona bakteriami E.coli i enterokokami. Wyniki pomiarów dokonanych podczas prac zespołu wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo przenikania przez górotwór w południowo-wschodniej części miasta ścieków bytowych, które zostały tam celowo wylane.

Zdaniem członków zespołu, jednorazowy zrzut dużej ilości ścieków może powodować przenikanie zanieczyszczeń przez pokłady skalne, do ujęć wody dla Olkusza.

Sprawa powracających zanieczyszczeń wód gruntowych nie jest nowa dla powiatu olkuskiego, choć nigdy dotąd nie wystąpiły one na taką skalę. Jak twierdzą w olkuskich wodociągach, bez współpracy ze strony lokalnych samorządów nie będzie można stworzyć dobrze funkcjonującego systemu odprowadzania ścieków. Potrzeba do tego nie tylko wspólnych inwestycji, ale przede wszystkim wysiłku w uświadomieniu mieszkańcom powiatu, jakie zagrożenie powoduje niekontrolowane wypuszczenie ścieków bytowych.

Ubocznym efektem kryzysu z 8-9 lutego było to, że został sprawdzony w realnych warunkach zagrożenia system bezpieczeństwa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Skażenie w próbce pobranej do badań zostało wykryte w przewidzianym trybie i zanieczyszczona woda nie dostała się do sieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 04944, 2016-02-23 13:47:25

    Umorzą tak samo, jak w Międzyrzec POdlaskim