PARTNER PORTALU
 • BGK

Olszewski pisze do ministra środowiska. Resort narzuca samorządom "jedyny słuszny system"?

 • MN    2 grudnia 2016 - 15:08
Olszewski pisze do ministra środowiska. Resort narzuca samorządom "jedyny słuszny system"?
Minister środowiska Jan Szyszko. (fot. PTWP)

• Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wystosował pismo do ministra środowiska Jana Szyszki.
• Dotyczy ono projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych (wersja z dnia 24 listopada 2016 roku).
• Olszewski pisze, że resort forsuje rozwiązania ograniczające samodzielność organizacyjną gmin.
Olszewski pisze, że w związku z opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji kolejnej wersji projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych oraz wobec dyskusji w tym zakresie na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - w całości podtrzymuje stanowisko, jakie wyraził w piśmie z dnia 4 listopada 2016 roku, kierowanym do Magdy Gosk – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska (pismo załączeniu).

– Z największa przykrością muszę stwierdzić, iż pomimo deklarowanej woli dialogu i odbytych spotkań roboczych, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska nie wykazują woli znalezienia rzeczywistego kompromisu w przedmiotowym zakresie, uporczywie forsując rozwiązania ograniczające samodzielność organizacyjną gmin i próbujące narzucić „jedynie słuszny” system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – pisze Olszewski w liście do Szyszki.

Przewodniczący ZGW RP podkreśla przy tym, że proponowane rozwiązania w sprawie zbierania wybranych frakcji odpadów „abstrahują od specyfiki poszczególnych gmin, a w szczególności gmin wiejskich”.

Czytaj też: Poseł PiS: Opłata na pokrycie kosztów wywozu odpadów stała się źródłem zarobków dla JST

– Jednocześnie pragnę mocno zaprotestować przeciwko podawaniu w uzasadnieniu projektu rozporządzenia nieprawdziwych informacji - jakoby wprowadzone w nim zmiany były „uzgodnione” ze stroną samorządową! – apeluje w liście Olszewski.

Mimo wszystko, przewodniczący ZGW RP nadal liczy na współpracę i deklaruje ze swojej strony pełną gotowość do jej podjęcia, jeśli Ministerstwo będzie chciało.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (3)

 • jancz, 2016-12-05 15:03:59

  Co tu uzgadniać z kimś, kto stale ma tylko jedno do powiedzenia: Nieeee! Bo nieeee! Bo ma być tak jak było. Było już sporo czasu, by się przekonać, że to uzgadnianie nie ma sensu i spowalnia proces decyzyjny. Przykład z TK jest znamienny - ciągłe ustępstwa jednej strony, o czym świadczą te kolejne n...owelizacje ustawy dotyczącej TK. A druga strona tylko bezczelnie tkwi w NIE. Tacy nieomylni? A p. Olszewski stale coś oprotestowywuje - taką ma funkcję, trudno się mu więc dziwić.  rozwiń
 • wójt, 2016-12-05 13:57:46

  Naprawde PODŁA ZMIANA!!!!!!!!!!!!
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-05 12:07:47

  Centralne powinno być wymuszanie: 1) recyklingu, 2) dokładnego rozliczania operatorów odpadów z mieszkańcami, oddzielnie w zakresie odzyskiwanych materiałów wtórnych oraz w zakresie odpadów resztkowych (nie podlegających recyklingowi). Za utylizację odpadów nie podlegających recyklingowi powinni pła...cić producenci. Szczegółowe rozstrzygnięcia można zostawić gminom, ale powinno się karać gminy za nie osiąganie założonych wskaźników recyklingu, czyli za trucie mieszkańców. Truciciele niech płacą za skracanie życia ludziom, w formie zanieczyszczonego powietrza, gleby i wody. Podstawą ulepszeń jest solidna dokumentacja obrotu odpadami. Trzeba wprowadzić rozliczenia z mieszkańcami. Oczywiście mieszkańcy segregujący w domach będą płacić dużo mniej od domowych mieszaczy śmieciowych. Potrzebujemy uzgodnienia między samorządami a Ministerstwem Środowiska, z uwzględnieniem nagradzania za recykling. Nagradzanie (obniżka opłat) wynika z obniżania kosztów gospodarowania i z ochrony środowiska.  rozwiń