PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn chce spalarni, ale zmienia zasady jej budowy

  • pt    28 lutego 2018 - 17:39
Olsztyn chce spalarni, ale zmienia zasady jej budowy
Nie będzie wspólnej spółki w ramach PPP Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym - poinformował Piotr Grzymowicz (fot.mpec.olsztyn.pl)

Nie będzie wspólnej spółki w ramach PPP Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym. Ciepłownia Kortowo pozostanie dalej w całości w zasobach komunalnych - poinformował Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
  • NFOŚiGW zdecydował o finansowym wsparciu dla budowy spalarni-ciepłowni w Olsztynie.
  • Powstanie spółka celowa PPP, ale bez aportu olsztyńskiego MPEC, o co postulowała w poprzednich etapach strona społeczna.
  • W obecnej formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację „nowego źródła” spada na partnera prywatnego.

Jak tłumaczy prezydent, pozostanie Ciepłowni Kortowo w rękach miasta to kluczowe założenie kontynuacji modelu organizacyjnego i finansowego planowanego przedsięwzięcia.

Czytaj też: Olsztyn. Czy powstanie spalarnia odpadów?

Spółka celowa PPP powstanie, ale bez aportu MPEC, o co postulowała w poprzednich etapach strona społeczna. Struktura majątkowa MPEC pozostanie bez zmian.

Zdaniem magistratu stworzenie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miało uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy PPP a także umowy PPP.

Nowa formuła

W nowej  formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację „nowego źródła” spada na partnera prywatnego.

- Ważnym aspektem wyboru partnera prywatnego podczas przetargu nieograniczonego jest również fakt konkurencyjności złożonych ofert, co ma bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów. Będzie miało to odzwierciedlenie w przyszłości, gdyż rozliczenia MPEC-u będą realizowane wyłącznie do poziomu złożonej oferty – tłumaczy MPEC.

- Ze względu na rezygnację z powołania wspólnej spółki PPP MPEC z partnerem prywatnym zrezygnowaliśmy z wydzielenia ciepłowni Kortowo i wniesienia jej aportem do nowej spółki. Jednocześnie otrzymaliśmy z NFOŚiGW pozytywną decyzję o wsparciu projektu w formie dotacji - informuje Konrad Nowak, prezes MPEC.

Jak informuje MPEC, w ramach planowanej inwestycji nadal priorytetem będzie zapewnienie dostaw ciepła mieszkańcom Olsztyna w perspektywie co najmniej kolejnych 30 lat. Drugi cel to zapewnienie termicznego przekształcenia frakcji palnej z odpadów komunalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Trzeci priorytet to uzyskanie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

Optymalizacja projektowa

 - MPEC-owi udało się pozyskać dotację na budowę kotła biomasowego, co pozwala na zmniejszenie nakładów na modernizację kotłów węglowych w ciepłowni Kortowo - mówi Konrad Nowak.

Podczas przeprowadzonego dialogu technicznego przedsiębiorstwo uzyskało potwierdzenie oferentów o gotowości odkupienia działki i dokumentacji inwestycji przy ul. Lubelskiej. Pozyskanie w ten sposób środków pozwoli na modernizację Ciepłowni Kortowo. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • hajer, 2018-03-01 15:27:10

    Czyli ryzyko po stronie partnera prywatnego. I pewnie jeszcze "za darmo". Gwarantuję, że najdalej 2 lata po uruchomieniu spalarni będzie afera typu "łapaj złodzieja". Ale dzisiaj wszystkim to pasuje. Oto skutki braku kompetencji i naiwności polityków. I żeby nie było, że nikt nie... uprzedzał. Niniejszym to czynię: uprzedzam!  rozwiń