PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn chce wprowadzić drugiego miejskiego przewoźnika

  • PAP    3 stycznia 2013 - 19:44
Olsztyn chce wprowadzić drugiego miejskiego przewoźnika

Zarząd Komunikacji Miejskiej (ZKM) w Olsztynie, organizator miejskiego transportu publicznego, chce wprowadzić na trasy autobusowe drugiego przewoźnika. Obecnie na trasach miejskich i podmiejskich pasażerów wożą autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
ZKM właśnie ogłosił przetarg na drugiego obok MPK operatora na trasach autobusowych. Jak poinformowała PAP rzeczniczka ZKM w Olsztynie Marta Bartoszewicz, firmy zainteresowane przewożeniem pasażerów na liniach miejskich mogą składać swoje oferty do 15 lutego.

Rzeczniczka dodała, że wprowadzenie nowego operatora na linie autobusowe oznacza, że nie będzie podwyżek biletów; pasażerowie mają także zyskać komfort podróżowania, bo nowy przewoźnik ma wprowadzić 11 nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów.

Od dnia podpisania umowy do wyjazdu autobusów nowego przewoźnika na ulice Olsztyna upłynie pół roku. "Jest to czas, jaki dajemy operatorowi na zakup taboru, przygotowanie zajezdni autobusowej oraz zawarcie umów z kierowcami. Oznacza to, że nowy operator zacznie przewozić pasażerów we wrześniu" - podkreśliła Bartoszewicz.

Umowa z nowym przewoźnikiem, który ma przejąć od MPK do 10 proc. linii komunikacyjnych, zostanie podpisana na 10 lat. "To maksymalny okres, jaki przewiduje ustawa o publicznym transporcie zbiorowym" - podkreśliła Bartoszewicz.

Chodzi o to, by przewoźnik miał środki finansowe lub zdolności kredytowe na zakup nowych autobusów. ZKM chce, by nowy operator wprowadził na trasy w Olsztynie fabrycznie nowe autobusy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring i mające dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Chodzi m.in. o przycisk "stop", którym pasażer sygnalizuje kierowcy, że chce wysiąść z autobusu; przycisk musi mieć napis w alfabecie Braille'a.

MPK w Olsztynie wozi pasażerów 150 autobusami; zatrudnionych jest w nim 300 kierowców. Cena jednorazowego biletu na miejskiej linii w Olsztynie wynosi 2,90 zł, bilet ulgowy kosztuje 1,45 zł. Miesięczny bilet sieciowy na wszystkie miejskie linie autobusowe kosztuje 110 zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.