PARTNER PORTALU
 • BGK

Olsztyn dostanie więcej pieniędzy na tramwaje

 • PAP/rs    16 października 2017 - 18:06
Olsztyn dostanie więcej pieniędzy na tramwaje
Olsztyn otrzyma dodatkowe 32 mln zł z Programu Polska Wschodnia na rozwój ekologicznego transportu miejskiego. Fot. Shutterstock.com

Olsztyn otrzyma dodatkowe 32 mln zł z Programu Polska Wschodnia na rozwój ekologicznego transportu miejskiego - podało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju. Projekt przewiduje rozbudowę linii tramwajowej łączącej południowo-wschodnią część miasta z centrum.
• Kończy się ocena projektów dotyczących ekologicznego transportu miejskiego w Programie Polska Wschodnia, a z uwagi na uwolnione oszczędności minister przyznał dodatkowe 32 mln zł na jeden z projektów miasta Olsztyn.

• Po tej zmianie dofinansowanie olsztyńskiego projektu wynosi 85 proc. i jest to maksymalny poziom dofinansowania możliwy w przypadku inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem miejskim.

O decyzji ministerstwo poinformowało w poniedziałkowym komunikacie prasowym. Wynika z niego, że kończy się ocena projektów dotyczących ekologicznego transportu miejskiego w Programie Polska Wschodnia, a z uwagi na uwolnione oszczędności minister przyznał dodatkowe 32 mln zł na jeden z projektów miasta Olsztyn.

Po tej zmianie dofinansowanie olsztyńskiego projektu wynosi 85 proc. i jest to maksymalny poziom dofinansowania możliwy w przypadku inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem miejskim.

- Zdecydowaliśmy się zainwestować dodatkowe środki w Olsztynie, z uwagi na zaangażowanie miasta w rozwój ekologicznego i niskoemisyjnego transportu, jakim są tramwaje. Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w makroregionie to jeden z priorytetów Programu Polska Wschodnia - podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister przypomniał, że dla mieszkańców nowe połączenia oznaczają dogodne i krótsze podróże, łatwiejszy dostęp do usług publicznych i do miejsc pracy. - Ważna jest także poprawa jakości środowiska w mieście: zmniejszenie korków, hałasu i emisji spalin. Sprawnie działający transport miejski to również atut dla inwestorów i czynnik podnoszący atrakcyjność gospodarczą miasta - ocenił.

Informację resortu o zwiększeniu do maksymalnego poziomu dofinansowania projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - trakcja szynowa" skomentował w poniedziałek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Trudno o lepszą wiadomość! - napisał na swoim oficjalnym profilu na jednym z portali społecznościowych. Jak zaznaczył, dotychczas było to niecałe 70 proc., więc "to naprawdę duży wzrost i duże pieniądze".

Projekt przewiduje budowę kolejnej linii tramwajowej w Olsztynie. Dzięki temu, w pierwszej połowie 2020 r., mieszkańcy będą mogli szybciej podróżować między południowo-wschodnią częścią miasta a centrum. Pojadą od pętli "Pieczewo", przez ul. Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku oraz ul. Wyszyńskiego i dalej w al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kościuszki.

Miasto zakupi również tramwaje i zyska zmodernizowany system informacji pasażerskiej. Oprócz podróżujących komunikacją publiczną, na inwestycji zyskają również olsztyńscy rowerzyści i piesi. Z nową linią tramwajową zostaną zintegrowane ścieżki rowerowe i piesze.

Jak przypomniało w komunikacie ministerstwo, łącznie w perspektywie finansowej 2014-2020 w programach krajowych i regionalnych Polska przeznaczy ponad 4,3 mld euro na dofinansowanie inwestycji w zrównoważoną mobilność miejską. W Programie Polska Wschodnia budżet działania "Zrównoważony transport miejski" wynosi 440 mln euro. Oprócz Olsztyna, inwestycje związane z ekologicznym transportem miejskim realizowane są również w pozostałych miastach wojewódzkich Polski Wschodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Paweł, 2017-10-17 16:28:58

  Do janusz: która!!!! Proszę Was...
 • Olsztyniak, 2017-10-17 12:16:20

  Po pierwszej turze inwestycji korki wzrosły horrendalnie. Strach się bać, bo już teraz poruszanie po Olsztynie będzie jest trudne, a czasami w ogóle niemożliwe. Będzie więc katastrofa. Ułatwienie w dostępie do pracy, to fikcja, bo po ostatnim etapie inwestycji drastycznie spadła częstotliwość komuni...kacji, a więc po kolejnym etapie będzie jeszcze gorzej. Chciałoby się życzyć sukcesów, ale cóż, mocno wątpię.  rozwiń
 • janusz, 2017-10-16 20:43:48

  no dobrze ale kiedy wreszcie podpisanie umowy na ktura olsztyniacy czekaja a ktura byla wielokrotnie przesuwana