PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn, kierowcy, korki: niespotykane prędkości w mieście

  • bad    17 lipca 2015 - 17:58
Olsztyn, kierowcy, korki: niespotykane prędkości w mieście

Prędkości osiągane na olsztyńskich uliach są niespotykane. Fot. wikipedia

Średnie prędkości w polskich miastach maleją z roku na rok. Olsztyn można zaliczyć do miast najbardziej przyjaznych kierowcom, chociaż prędkości są tam niespotykane.
Olsztyn jest nietypowym miastem, przynajmniej jeśli chodzi o średnie prędkości osiągane na różnych odległościach od centrum miasta. Okazuje się, że najszybciej kierowcy mogą jechać w promieniu do 5 km od centrum miasta, i to niezależnie od pory roku – wynika z danych serwisu korkowo.pl.

Badanie miało na celu sprawdzić średnie prędkości w dzień osiągane z maju i grudniu 2014 roku oraz w tegorocznym maju, w różnych odległościach od centrum miasta. Olsztyn okazał się jednym z nielicznych miast, gdzie prędkości do 10 km od centrum są bardzo podobne do tych w śródmieściu.

Czytaj też: Korki w miastach, straty, wąskie gardła: najgorzej we Wrocławiu, najlepiej w Gdańsku

Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem średnia prędkość pojazdów tam spadła o 4 km (z 54 km/h w maju 2014 do 50 km/h w maju 2015), to nadal jest to jedne z najszybszych centrów w polskich miastach. Oddalając się tylko nieznacznie od centrum – do 5 km – można rozpędzić się już do średnio 66 km/h (w ubiegłym roku – średnio 68 km/h). Oddalając się, trzeba zwolnić! W odległości do 10 km od śródmieścia samochody jeżdżą średnio 55 km/h przez cały dzień (tylko o 1 km/h mniej niż w ubiegłym roku).

Najszybciej w Olsztynie o godz. 11

Serwis korkowo.pl sprawdził także, jak wyglądała sytuacja na olsztyńskich drogach w maju w zależności od godziny. Wyniki także zaskakują, bo okazało się, że znowu najszybsza odnotowana średnia prędkość miała miejsce w promieniu do 5 km od centrum i o godzinie 11.00 wynosiła aż 71 km/h.

Czytaj też: Nowa ulica zmniejszy korki w Olsztynie?

W samym centrum prędkości też są pozytywne dla kierowców. Najmniejsze średnie prędkości samochody rozwijały między godziną 13.00 a 14.00 (45-46 km/h), natomiast najszybciej można było przejechać o 10.00 – aż średnio 57 km/h (a zaledwie godzinę wcześniej średnia prędkość była aż o 10 km/h mniejsza).

W największej mierzonej odległości od śródmieścia (do 10 km), kierowcy muszą sporo zwolnić (nawet o średnio 20 km/h). W maju najszybciej można było jechać między godziną 8.00 a 9.00 rano (57-58 km/h), a najwolniej w godzinach popołudniowego szczytu, między 15.00 a 16.00 (52-53 km/h).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.