Olsztyn, Mały Rych Graniczny: Niewielki ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim

• Na polsko-rosyjskiej granicy po niemal miesiącu od momentu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) ruch podróżnych jest niewielki.
• Do przejścia granicznego w Bezledach podjeżdżają pojedyncze samochody, w większości na rosyjskich tablicach rejestracyjnych.
Olsztyn, Mały Rych Graniczny: Niewielki ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim
Po zawieszeniu małego ruchu granicznego, gdy Rosjanie chcą wybrać się do Polski muszą wyrobić wizę (fot.mf.gov.pl)

Na to, że mały ruch graniczny obecnie na granicy z obwodem kaliningradzkim nie funkcjonuje narzekają rosyjscy podróżni. Dotychczas - podobnie jak Polacy - Rosjanie chcąc przekroczyć granicę potrzebowali jedynie zezwolenie MRG, po zawieszeniu małego ruchu granicznego, gdy chcą wybrać się do Polski muszą wyrobić wizę.

Jewgienij z Bagrationowska, wracający do domu przez przejście w Bezledach, powiedział, że jest gorzej w porównaniu z tym co było jeszcze miesiąc temu. "Musiałem wyrobić wizę a to kosztowało mnie 8 tysięcy rubli. Chcę nadal jeździć do Polski na zakupy więc musiałem wyrobić ten dokument. Poza tym za każdym przekroczeniem granicy dostaję pieczątkę w paszporcie, a gdy zabraknie mi miejsca w dokumencie będę musiał wyrobić nowy. To też kosztuje, jeżdżę do Polski 3 razy w tygodniu. Kupuję mięso, bo jest dobre i tanie" - powiedział.

Gdy obowiązywał mały ruch graniczny Rosjanie na potęgę kupowali w polskich sklepach nie tylko żywność, choć mówili, że to właśnie artykuły spożywcze były głównym celem ich przejazdu. Kupowali także odzież, buty, sprzęt RTV i AGD. Teraz po zawieszeniu MRG na zakupy przyjeżdżają tylko, ci którzy mają wizy.

Jurij z Kaliningradu wracający do obwodu kaliningradzkiego przez Bezledy narzekał na koszty związane z koniecznością wyrobienia nowych dokumentów. "Zezwolenie MRG kosztuje 20 euro i jest ważne 5 lat natomiast za wizę musiałem zapłacić 40 euro a ważna jest tylko rok i jeszcze 1 tysiąc rubli musiałem zapłacić firmie pośredniczącej w wydaniu tego dokumentu" - powiedział.

Czytaj też: Zmniejszył się ruch podróżnych na polsko-rosyjskiej granicy

Rosjanin także przyjeżdża na zakupy do Polski. "To wszystko co mam na sobie czyli buty, koszulkę polo i spodnie - to wszystko kupiłem w Polsce. Przyjeżdżam do Polski 5 razy w miesiącu, kupuję produkty żywnościowe i chemiczno-kosmetyczne" - mówił podróżny.

Pustki widać w zlokalizowanym tuż za przejściu granicznym w Bezledach sklepie dyskontowym Biedronka. Sami Rosjanie mówią że kiedyś w sklepie był tłok, a na parkingu brakowało miejsc. Teraz dosłownie kilka osób robi zakupy.

Lilia i Siergiej z Bagrationowska (tuż za polsko-rosyjską granicą-PAP) przyjeżdżają specjalnie do Polski na zakupy właśnie do tego sklepu. Gdy zawieszono mały ruch graniczny mieli już wizy, ponieważ przyjeżdżali do Polski nie tylko do strefy objętej MRG. "Jeździliśmy także na południe Polski a także do innych krajów europejskich"- mówią. Narzekają na to, że mimo, iż nie ma kolejek na granicy polskie służby celne i graniczne potrafią - jak mówią - sprawdzać paszporty i wizy nawet 40 minut.

"Przecież nie ma kolejek, to po co tyle nas trzymają na granicy, to bez sensu, jak funkcjonował mały ruch graniczny i były kolejki, kontrola na granicy trwała 10 minut" - dziwił się Siergiej.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czym Mafia Ukraińska przemytników MRG jest lepsza od Rosjan? myślę w pewności siebie, możliwościach jakie im dał Rząd RP, w związku z powyższym czują się na terenie Polski bezkarni, w zastraszaniu Celników-stawiania trumien czy, pomników z pobliskich cmentarzy pod ich domami itp. Pogratulować Minist...rowi Finansów , gdyby nie miał ochrony BOR do kibla bałby się wyjść-pewne , więc co może wiedzieć o świecie realnym. rozwiń

Brak sprzętu na drogach!, 2016-08-15 13:40:51 odpowiedz

Czym Mafia Ukraińska przemytników MRG jest lepsza od Rosjan? myślę w pewności siebie, możliwościach jakie im dał Rząd RP, w związku z powyższym czują się na terenie Polski bezkarni, w zastraszaniu Celników-stawiania trumien czy, pomników z pobliskich cmentarzy pod ich domami itp. Pogratulować Minis...trowi Fijasów , gdyby nie miał ochrony BOR do kibla bałby się wyjść-pewne , więc co może wiedzieć o świecie realnym. rozwiń

Brak sprzętu na drogach!, 2016-08-15 13:38:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE