Olsztyn nie doczeka się spalarni?

  • Piotr Toborek
  • 17-07-2017
  • drukuj
Czas dużych spalarni w Polsce powoli mija. Jeśli będą budowane, to tylko tam, gdzie proces inwestycyjny się rozpoczął. Mowa o Szczecinie, Gdańsku i Olsztynie. Coraz więcej jednak wskazuje na to, że w tym ostatnim instalacja może nie powstać.
Olsztyn nie doczeka się spalarni?
ZGOK w Olsztynie otwierano z wielką pompą, potem już tak różowo nie było. (fot.zgok.pl)

Z drugiej strony, NFOŚiGW jeszcze w tej perspektywie przewidział gigantyczne kwoty na kolejne inwestycje. 

Za odwlekaniem decyzji o losach olsztyńskiej spalarni stać może także ciągle bardzo niepewny los funduszy unijnych na inwestycje w gospodarkę komunalną. W związku z nieprzyjęciem w terminie (zresztą dwukrotnie wydłużanym) wszystkich wojewódzkich planów gospodarki odpadami, prawie 6 mld złotych może zostać „zawieszonych”. Jeśli do takiej decyzji dojdzie, to może być faktyczny koniec wielkich inwestycji w gospodarce odpadami w Polsce.

Budowa spalarni to wydatek setek milionów, a w niektórych przypadkach (Kraków, Poznań) nawet ponad miliarda złotych (fot.ptwp)
Budowa spalarni to wydatek setek milionów, a w niektórych przypadkach (Kraków, Poznań) nawet ponad miliarda złotych (fot.ptwp)

Trzeba także przypomnieć, że Komisja Europejska wprost opowiedziała się przeciwko budowie spalarni: - Finansowanie nowych instalacji do przetwarzania odpadów zmieszanych, takich jak spalarnie lub instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania, będzie przyznawane jedynie w ograniczonych i uzasadnionych przypadkach, gdy nie występuje ryzyko stworzenia nadmiernej infrastruktury, a hierarchia odpadów jest w pełni przestrzegana - napisała KE w komunikacie z początku tego roku.

W sprawie olsztyńskiej spalarni zadaliśmy pytania magistratowi, czekamy na odpowiedź. Wg nieoficjalnych informacji miasto rozważa pozwanie Polskiego Funduszu Rozwoju za brak realizacji promesy finansowania inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Olsztyn ma spore doświadczenie w inwestycjach dla gospodarki odpadami i mieszkańcom zależy na tym aby mieć na utrzymaniu drugi duży obiekt w tym zakresie - portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/zgok-w-olsztynie-kosztowal-157-mln-dzisiaj-musi-placic-zeby-ktos-kupil-od-niego-paliwo,88178.html ... rozwiń

retoryka ta sama, 2017-07-17 13:21:53 odpowiedz

A może to czas na Technologię D4...? Zapraszamy do współpracy z PL-US Technologies.

Jan J. Biedak, 2017-07-17 10:41:42 odpowiedz

zawsze taka sama retoryka odnośnie wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. Pan Minister powiedział to, powiedział tamto... A może choć raz zacytować coś co odnosi się konkretnej inwestycji, a nie wrzucać do jednego worka wszystko jak leci. Pan Minister akurat o inwestycji w Olsztynie miał inne zdania. I a...kurat warmińsko-mazurski WPGO został pozytywnie zaopiniowany w min. środowiska. Szoda, ze portalsamorzadowy jest taki stronniczy i nieprecyzyjny. W sumie: nierzetelny rozwiń

fr, 2017-07-17 10:24:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE