PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn, niższe ceny biletów mają zachęcić do korzystania z komunikacji

  • pap/pt    21 sierpnia 2015 - 06:44
Olsztyn, niższe ceny biletów mają zachęcić do korzystania z komunikacji
Niższe ceny biletów mają zachęcić olsztynian do korzystania z komunikacji

Obniżając cenę biletów władze Olsztyną chcą sprawić, aby mieszkańcy miasta przesiedli się do komunikacji miejskie.
Władze Olsztyna zachęcają mieszkańców miasta i trzech ościennych gmin do korzystania z miejskiej komunikacji i zapowiadają obniżenie cen biletów sieciowych o 20 proc. Obniżka ma być wprowadzona 1 listopada - podał w czwartek prezydent Piotr Grzymowicz.

Obecnie bilet sieciowy kosztuje 110 zł, od 1 listopada ma kosztować 88 zł.

"W ten sposób zachęcamy mieszkańców miasta i mieszkańców trzech podmiejskich gmin, by przesiedli się do autobusów. Na pewno wielu olsztynian ucieszą bilety czasowe. Rozmowy na ich temat trwały od dawna. Doskonałą okazją do wprowadzenia oczekiwanych udogodnień jest modernizacja transportu zbiorowego w Olsztynie" - podkreślił na konferencji prezydent Grzymowicz.

Wprowadzone zostaną także bilety czasowe - za jednorazowy przejazd pasażer zapłaci tak jak do tej pory - 2,90 zł; 45-minutowy przejazd to koszt 3,40 zł; 90-minutowa podróż będzie kosztowała 4,40 zł.

Proponowane stawki będą obowiązywać zarówno na terenie Olsztyna, jak i gmin, do których dojeżdżają miejskie autobusy, czyli: Dywit, Purdy i Stawigudy.

Promują olsztyńskie tramwaje

Takie same ceny biletów będą obowiązywać w tramwajach, które mają być uruchomione w Olsztynie pod koniec roku.

Radni Olsztyna zajmą się nowymi stawkami biletów na sesji 26 sierpnia.

Obniżenie cen biletów sieciowych to jeden z elementów realizowanego przez władze Olsztyna programu zrównoważonego transportu zbiorowego. Przewiduje on m.in. powrót po 50 latach na ulice Olsztyna tramwajów, budowę buspasów, ścieżek rowerowych oraz parkingów na obrzeżach miasta.

Na transport zbiorowy gmina Olsztyn wydaje rocznie 70 mln zł, z czego 31,5 mln zł to wpływy z biletów, resztę stanowi dotacja z budżetu miasta.

W przyszłym roku - jak podał prezydent - koszt utrzymania komunikacji miejskiej zwiększy się o 7 mln zł, z czego 3 mln zł będą stanowiły wpływy ze sprzedaży biletów. Wzrost kosztów - jak podają władze miasta - wiąże się z rozwojem komunikacji i poprawą jej jakości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Miodek, 2015-08-26 08:34:57

    Pierwsze zdanie artykułu z błędem ;-)