PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Ruszył proces dot. budowy linii tramwajowych

  • PAP    26 września 2016 - 13:39
Olsztyn: Ruszył proces dot. budowy linii tramwajowych
Proces dotyczy budowy od podstaw linii tramwajowych w Olsztynie. (fot.olsztyn.eu)

• Proces dot. budowy linii tramwajowych w Olsztynie rozpoczął się w poniedziałek (26 września) przed miejscowym sądem okręgowym.
• Hiszpańska spółka zarzuca gminie, że ta bezpodstawnie wypowiedziała jej umowę na budowę.
• Gmina odpowiada, że firma nie była w stanie zrealizować inwestycji.
Proces dotyczy budowy od podstaw linii tramwajowych w Olsztynie. Na tę inwestycję komunikacyjną gmina uzyskała dofinansowanie unijne. Hiszpańska spółka FCC Construccion nie dokończyła budowy linii tramwajowych, ponieważ gmina Olsztyn wypowiedziała jej umowę na realizację projektu i budowy. Linie tramwajowe, zajezdnie oraz związane z inwestycją przebudowy ulic dokończyły inne firmy, wyłonione w kolejnych przetargach.

Hiszpańska spółka ponad rok temu wnosząc do sądu pozew przeciw gminie o zapłatę 322 mln zł, zarzuciła jej, że ta zwlekała z zatwierdzaniem koncepcji projektowych dla kolejnych etapów inwestycji lub odmawiała zaakceptowania projektów. Z kolei gmina, odpowiadając na zarzuty, wskazała, że spółka mimo monitów i własnych deklaracji nie robiła postępów w pracach budowlanych. Pół roku temu gmina Olsztyn wniosła do sądu pozew wzajemny przeciw hiszpańskiej spółce, w której wskazała, że FCC wprowadziło ją w błąd, twierdząc, iż jest w stanie sprawnie, prawidłowo i szybko zaprojektować, a następnie zrealizować inwestycję.

W poniedziałek (26 września) podczas pierwszej rozprawy sąd okręgowy w Olsztynie wysłuchał stron, które przedstawiły swoje stanowiska.

Pełnomocnik hiszpańskiej firmy mec. Michał Drwal podkreślił, że w toku postępowania przed sądem będzie wykazywał, że "zaistniało szereg okoliczności, za które spółka hiszpańska nie ponosi odpowiedzialności, które spowodowały, że proces inwestycyjny trwał dłużej niż pierwotnie zakładano".

- Inwestycja była realizowana w formule "zaprojektuj i zbuduj", zadaniem było sporządzenie wraz z gminą projektu robót budowlanych i wybudowanie tego, co zaprojektowano - podkreślił mec. Drwal.

Dodał, że projektowanie znacznie się opóźniało, ponieważ gmina zmieniała oczekiwania. - Będziemy wykazywać, że nie ma racji gmina, która twierdzi, że opóźnienia były zawinione przez spółkę, albo że wynikało to ze słabej organizacji czy braku profesjonalizmu FCC Construccion. Wykażemy, że zatrudnieni byli fachowcy - polscy inżynierowie z dużym doświadczeniem, także lokalni specjaliści z Olsztyna znający miejscowe warunki - wyjaśnił pełnomocnik FCC Construccion.

Pełnomocnik gminy mec. Marcin Skromak zaznaczył, że "gmina Olsztyn odstąpiła od kontraktu z hiszpańską spółką głównie z tego powodu, iż FCC Construccion, mając całkowicie nieskrępowaną możliwość prowadzenia robót na różnych odcinkach i dysponując zezwoleniami, robót budowlanych nie prowadziła, łamała własne deklaracje począwszy od menedżera projektu aż pod dyrektora zarządzającego na Europę Środkową i Wschodnią, co do ilości zaangażowanego personelu i sprzętu oraz postępów w pracach budowlanych".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.