PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: Tramwaje wyjadą na ulice. Do końca roku przejazdy bezpłatne

  • PAP/AT    15 grudnia 2015 - 15:40
Olsztyn: Tramwaje wyjadą na ulice. Do końca roku przejazdy bezpłatne

Władze miasta zapowiedziały, że do końca roku przejazdy tramwajami będą bezpłatne (fot.olsztyn.eu/Marcin Kierul)

19 grudnia zostanie otwarta pierwsza w Olsztynie linia tramwajowa, która połączy Jaroty ze Starym Miastem. Dwie kolejne będą uruchomione do końca roku. Władze miasta przywróciły ten środek transportu po ponad 50-letniej przerwie.
Uroczystości związane z przywróceniem komunikacji tramwajowej w Olsztynie rozpoczną się w sobotnie południe przed ratuszem, skąd wyruszy w trasę pierwszy tramwaj linii nr 1. Przejazd "jedynką", która połączy ul. 11 listopada z ul. Kanta na Jarotach, ma trwać ok. 17 minut. Wzdłuż trasy o długości 7 km zlokalizowano 14 przystanków.

Kolejne linie zostaną uruchomione jeszcze w tym roku; od 27 grudnia będą kursować tramwaje linii nr 2 między ul. Kanta a Dworcem Głównym PKP, a od 31 grudnia linii nr 3 z dworca na ul. Prawocheńskiego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. "Te terminy są już praktycznie pewne, nic nie wskazuje, by coś mogło się zmienić" - poinformował Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie.

Władze miasta zapowiedziały, że do końca roku przejazdy tramwajami będą bezpłatne. W tym czasie przewidziano testowanie wprowadzonych połączeń i "dostrajanie" rozkładów jazdy. Od 1 stycznia 2016 r. w mieście zacznie obowiązywać zmieniony układ komunikacyjny, uwzględniający nowy środek transportu. Zostanie m.in. zwiększona częstotliwość kursów autobusów i zmieni się ich numeracja, będą też wprowadzone autobusy "dowozowe" do tramwajów.

Budowa tras tramwajowych w Olsztynie była prowadzona przez ostatnie półtora roku od podstaw, ten środek transportu zostaje przywrócony po 50 latach. Trzy linie połączą południowe dzielnice mieszkalne z centrum oraz dworcem kolejowym i kampusem uniwersyteckim w Kortowie.

Oprócz torowisk, trakcji i przystanków powstała także zajezdnia oraz nowa ulica - Obiegowa, która skróciła przejazd do śródmieścia. Zakupiono 15 specjalnie zaprojektowanych pojazdów Solaris Tramino, szerszych niż standardowe modele.

Budowa linii tramwajowych jest częścią projektu usprawnienia komunikacji miejskiej, w ramach którego zbudowano też pasy jezdni przeznaczone wyłącznie dla autobusów miejskich i zaprojektowano inteligentny system sterowania ruchem ulicznym. Koszt całej inwestycji sięga 497 mln zł, z czego ponad 350 mln zł to dofinansowanie unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.