PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyńska elektrociepłownia w planach, ale już szukają dostawców

  • PAP    11 lipca 2014 - 15:42
Olsztyńska elektrociepłownia w planach, ale już szukają dostawców

16 podmiotów jest zainteresowanych dostarczaniem paliwa alternatywnego dla planowanej Elektrociepłowni Olsztyn - poinformowało w piątek Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które tego dnia zakończyło przyjmowanie ofert w tej sprawie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie na razie ogrzewa mieszkania i wodę spalając w swoich kotłach węgiel. Jednak zakład wymaga modernizacji, na którą miasta nie stać. Dlatego władze Olsztyna zdecydowały, że wraz z partnerem prywatnym miasto zbuduje nową elektrociepłownię, która będzie opalana m.in. paliwem alternatywnym powstałym z przerobu odpadów komunalnych.

Czytaj też: Paliwo ze śmieci 37 gmin dla olsztyńskiej ciepłowni

Mimo że MPEC wciąż prowadzi postępowanie, które ma wyłonić partnera prywatnego do budowy nowego zakładu, już ogłoszono postępowanie na dostawy paliwa alternatywnego do planowanej elektrociepłowni.

Agnieszka Prokopczuk z działu marketingu MPEC Olsztyn poinformowała w piątek, że w sumie wpłynęło 16 wniosków. Dodała, że postępowanie na wybór dostawcy paliwa alternatywnego prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem i dlatego teraz będą wyłaniani wykonawcy spełniający wymagania zawarte w ogłoszeniu.

"W drugim etapie będą prowadzone negocjacje z wyłonionymi wykonawcami w zakresie technicznych i finansowych warunków dostaw. Zostaną też przygotowane szczególne warunki realizacji zamówienia oraz powstanie projekt umowy" - poinformowała Prokopczuk i dodała, że w ostatnim etapie wykonawcy zostaną zaproszeni do złożenia ofert.

Prokopczuk przyznała, że MPEC będzie potrzebował rocznie od 85 do 100 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie. Z firmą, która wygra proces wyłaniania dostawcy kontrakt ma być podpisany na 5 lat.

W ogłoszeniu o poszukiwaniu dostawcy paliwa alternatywnego olsztyński MPEC podawał, że pierwszych dostaw będzie oczekiwał w połowie 2019 r., kiedy to planowane jest uruchomienie elektrociepłowni.

Sprawa budowy nowej elektrociepłowni w Olsztynie w oparciu o prywatnego inwestora budzi w mieście wiele kontrowersji, sprzeciwia się temu zwłaszcza PiS. Działacze tej partii w radzie miasta i poseł Jerzy Szmit twierdzą, że będzie to forma niekorzystnej prywatyzacji miejskiej ciepłowni.

Olsztyn w ciepło oprócz MPEC zaopatruje także ciepłownia fabryki opon Michelin. Firma ta zapowiedziała, że w perspektywie kilku lat zaprzestanie tych dostaw, ponieważ jej ciepłownia także wymaga modernizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Olsztyniak, 2014-07-30 08:27:08

    Nie na widzę polityki ale pis ma dużego plusa!