PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyński MPEC z dofinansowaniem na spalarnię

  • pt    2 marca 2018 - 17:56
Olsztyński MPEC z dofinansowaniem na spalarnię
Zdaniem ekspertów w Polsce mamy już za dużo spalarni (fot. krakow.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował, że budzący kontrowersje projekt budowy „instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej” otrzyma dofinansowanie.
  • NFOŚiGW pozytywnie zaopiniował dofinansowanie dla budowy spalarni odpadów w Olsztynie.
  • Fundusz ma przekazać Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej  w Olsztynie 181 mln zł.
  • Spalarnia ma dostarczać ciepło dla części miasta.

- Z wielką przyjemnością informujemy, iż nasz wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów wybranych do dofinasowania -  poinformowała Lidia Warnel wiceprezes zarządu spółki ds. ekonomicznych.

Czytaj też: Piotr Grzymowicz: Spalarnia w Olsztynie ma problem polityczny

Jak dodała, taką wiadomość przekazał spółce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj: Olsztyn. Czy powstanie spalarnia odpadów?

- To świetna wiadomość dla mieszkańców Olsztyna. Przyznanie nam dotacji w ramach konkursu POIS na realizację tak złożonego projektu stwarza bardzo przyjazny klimat inwestycji. W przygotowanie całej koncepcji elektrociepłowni w Olsztynie włożyliśmy wiele wysiłku. Został on właśnie zauważony i doceniony, a jednocześnie zaproponowane przez nas rozwiązania dają gwarancję, że nasz region zyska nowoczesną, ekologiczną instalację, a także możliwość ograniczenia składowania odpadów, które będą zagospodarowane w procesie termicznego przekształcenia wraz z odzyskiem energii – komentuje  wiceprezes Warnel.

Jak tłumaczy, przed spółką jeszcze proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej, co może potrwać nawet pół roku.

Długa procedura

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska miał zakończyć ocenę projektu budowy w Olsztynie w czerwcu ub. roku. Decyzja znacznie się jednak odwlekła. Wówczas mówiono o dotacji w wysokości prawie 181 milionów złotych.

Spalarnia  ma "domknąć" system gospodarki odpadami w województwie: spalane miałoby być paliwo alternatywne wytwarzane w olsztyńskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Wynikiem spalania ma być ciepło do ogrzewania mieszkań w Olsztynie. Pomysł budzi jednak wiele kontrowersji, także wśród gmin, które tworzą komunalny związek będący właścicielem ZGOK i w przyszłości planowanej spalarni.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz mówił jednak w rozmowie z naszym portalem:

- Uważam, że inwestycja, która może jednocześnie rozwiązać na wiele lat kwestię bezpieczeństwa ciepłowniczego miasta oraz uzupełnić i domknąć system gospodarki odpadami, jest bardzo potrzebna, a zaniechanie jej realizacji byłoby wielką stratą dla lokalnej społeczności.

Uruchomienie nowej elektrociepłowni ma nastąpić w połowie 2019 roku. Przewidywany koszt realizacji całego projektu to 505 milionów złotych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.